Artykuł sponsorowany Jakie smary i oleje można bez obaw stosować w przemyśle spożywczym?

Jakie smary i oleje można bez obaw stosować w przemyśle spożywczym?

Zanieczyszczenia artykułów spożywczych olejami lub smarami mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Środki smarne nieprzystosowane do przemysłu spożywczego mogą być mocno toksyczne i narażać zdrowie, a nawet życie człowieka. Niestety, podczas masowej produkcji, zanieczyszczenia bardzo często mają miejsce. Które wobec tego substancje są dopuszczalne w produkcji jedzenia i napojów?

Jakie cechy powinien mieć olej i smar?

Środki smarne przeznaczone dla przemysłu spożywczego muszą posiadać certyfikaty Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, gdyż każdy ich składnik powinien być przebadany pod względem toksyczności i wpływu na zdrowie człowieka. Państwowy Zakład Higieny zajmuje się szczegółową analizą wszelkich składników i substancji, mogących negatywnie oddziaływać na jakość i przydatność produktów do spożycia.  Wszystkie smary i oleje stosowane w przemyśle spożywczym powinny mieć skład zgodny z wytycznymi HACCP oraz GMP. Jeśli producent nie spełni tych wymagań i w któryś z etapów produkcji dojdzie do zanieczyszczenia żywności, może on zostać pociągnięty do odpowiedzialności. W zależności od skutków wydarzenia nakładane są wysokie kary pieniężne, a także ograniczenia lub pozbawienia wolności.

Środki smarne wykorzystywane w produkcji żywności powinny:

  • mieć bezpieczny skład pozbawiony substancji toksycznych;
  • dobrze rozprowadzać się po ruchomych częściach maszyn;
  • nie wyciekać w zbyt dużej ilości w obrębie elementów mających bezpośredni kontakt z artykułami spożywczymi;
  • zabezpieczać maszynę przed nadmierną eksploatacją i korozją.

Radomska firma Art-Oil oferuje całkowicie bezpieczne smary oraz oleje przeznaczone zarówno dla dużych producentów żywności, jak i małych przedsiębiorców lub klientów indywidualnych.

Rodzaje środków smarnych

Środki smarne w przemyśle spożywczym można podzielić na kilka kategorii, w zależności od składu, a co za tym idzie – konsystencji i ogólnego przeznaczenia. Wśród nich możemy wyróżnić:

  • Środki smarne zanikające – zwykle aplikowane za pomocą smarownic kropelkowych. Rozkładają się równomiernie. Głęboko rafinowane i bezzapachowe mogą mieć ewentualny kontakt z żywnością.
  • Środki smarne ciekłe – tradycyjne oleje smarne lub hydrauliczne.
  • Emulsje wodno-olejowe – powstają na bazie wody i olejów roślinnych, w przemyśle spożywczym przeznacza się je najczęściej do wyjmowania wyrobów z foremek.
  • Smary plastyczne – środek zagęszczający musi być nietoksyczny, baza powinna składać się w minimum 80% z białego oleju bazowego.
  • Smary stałe – zwykle występują w formie dodatków do smarów ciekłych. Ich głównym zadaniem jest zmniejszanie tarcia.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas