Artykuł sponsorowany Jakie są koszty postawienia hali stalowej

Jakie są koszty postawienia hali stalowej

Jedną z największych przewag hal stalowych nad budynkami murowanymi jest możliwość wzniesienia ich w znacznie krótszym czasie i przy niższych nakładach finansowych. Całkowity koszt inwestycji zależy jednak od rozmaitych czynników, tak bezdyskusyjnych jak niektóre rozwiązania materiałowe i technologiczne, ale też na przykład od… położenia geograficznego stawianej hali.

Do ceny samej budowy obiektu o stalowej konstrukcji należy oczywiście doliczyć koszty sporządzenia projektu i wykonawstwa. Przedsiębiorstwa wyspecjalizowane w dziedzinie hal stalowych często jednak oferują kompleksowe usługi w tym zakresie, co przynosi pewne oszczędności w porównaniu z sytuacją, w której inna firma rozrysowuje plany, inna dostarcza prefabrykaty, a jeszcze inna zajmuje się ich montażem. Przykładem takiego przedsiębiorstwa, realizującego zamówienie na każdym z tych etapów, jest choćby firma Profix.

Posadzka

Łączna powierzchnia, a także wysokość hali, ma przełożenie na koszty całości, uwzględniające wykorzystane materiały, te zaś zależą między innymi od przeznaczenia wznoszonego obiektu. Hale magazynowe, w których przewiduje się składowanie ciężkich towarów, a także ruch pojazdów (np. wózków widłowych), należy wyłożyć posadzką przemysłową, składającą się z warstwy chudego betonu na podbudowie z tłucznia, warstwy folii izolującej oraz utwardzonego powierzchniowo betonu z rozproszonym zbrojeniem. W obiektach użytkowanych w bardziej standardowy sposób można natomiast położyć np. znacznie tańszą kostkę brukową.

Obudowa

O ile rodzaj wybranej posadzki wiąże się cenowo z powierzchnią hali, o tyle z jej wysokością wiąże się przede wszystkim rodzaj obudowy. W przypadku obiektów nieogrzewanych można zastosować najtańsze rozwiązanie, którym jest blacha trapezowa. W innych sytuacjach wykorzystuje się zwykle tzw. płyty warstwowe zbudowane z dwóch warstw blachy, pomiędzy którymi umieszczono materiał termoizolacyjny. Tutaj koszty zależą od jego rodzaju oraz grubości warstwy izolacji. Do wyboru jest zasadniczo styropian (tańszy) i pianka poliuretanowa, a także wełna mineralna, która jest opcją najdroższą, chociaż wcale nie najlepiej izolującą, ale w przypadku obiektów o podwyższonej odporności ogniowej jednak konieczną.

Dach

Wspomniane na wstępie położenie geograficzne ma znaczenie z kolei dla kosztu budowy dachu. W różnych miejscach kraju mamy bowiem do czynienia z różnymi strefami obciążenia śniegiem. Dach hali stalowej powinien zaś spełniać odpowiednie normy, jeśli chodzi o wytrzymałość na takie obciążenie. Im jest ona większa, tym większa jest również cena rozwiązań technologicznych w tym zakresie.

Dodatki

Na koszt postawienia hali stalowej wpływa też liczba okien i świetlików dachowych, a także bram i doków, które mogą się różnić nie tylko wymiarami, ale przede wszystkim rodzajem. Do wyboru mamy chociażby te otwierane ręcznie, skrzydłowe lub segmentowe, ewentualnie segmentowe otwierane elektrycznie. Również wyposażenie dodatkowe w postaci specjalnych instalacji lub suwnic może podnieść cenę całości inwestycji. Jeśli planujemy budowę pomieszczeń biurowych i socjalnych przy stawianym obiekcie, pamiętajmy, że ona także niesie ze sobą znaczący wzrost kosztów.

Widać więc, że w zależności od tego, jakim celom ma służyć hala stalowa – np. produkcyjnym, magazynowym, wystawienniczym, sportowym – nakłady finansowe na jej postawienie mogą istotnie się różnić. Rozpiętość kosztów jest w stanie sięgać od 500 zł do nawet kilku tysięcy złotych w przeliczeniu na metr kwadratowy.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas