Artykuł sponsorowany Hydrauliczne przecinaki nakrętek - cechy i zastosowanie

Hydrauliczne przecinaki nakrętek - cechy i zastosowanie

Nie dające się odkręcić nakrętki to poważny problem w momencie, kiedy konieczne jest zdemontowanie danego elementu lub większej konstrukcji. Przyczyn może być kilka – nakrętka może się zapiec lub mieć uszkodzony gwint, co uniemożliwia jej zdjęcie przy użyciu podręcznych narzędzi. Co należy wtedy zrobić? Rozwiązaniem problemu będzie użycie hydraulicznego przecinaka nakrętek.

Czym jest hydrauliczny przecinak nakrętek i gdzie jest stosowany?

Jak sama nazwa wskazuje, hydrauliczny przecinak nakrętek to urządzenie zasilane energią płynów, służące do rozcinania nakrętek, których nie da się usunąć przy użyciu innych narzędzi. Aby mogło działać, musi zostać podłączone do agregatu hydraulicznego. Wykorzystuje się je bardzo powszechnie w wielu branżach: budowlance, petrochemii, przemyśle chemicznym, górnictwie, kolejnictwie etc. Przecinak wyposażony jest w dłuto, które pod wpływem wzrastającego ciśnienia w układzie hydraulicznym zaczyna z coraz większą siłą naciskać na nakrętkę, aż do momentu jej przecięcia. Szeroki wybór przecinaków nakrętek marek Enerpac oraz Kudos Tools USA znajdziemy w ofercie firmy Mechanizacja.

Dlaczego stosuje się przecinaki nakrętek?

Konieczność podłączenia przecinaka do zewnętrznej aparatury, generującej ciśnienie hydrauliczne, może wydawać się zbytkiem środków do poradzenia sobie z zapieczoną lub zardzewiałą nakrętką. W końcu można pozbyć się problemu przy użyciu innych, mniej wymagających narzędzi, np. piłki do metalu. Problem w tym, że nie zawsze jest to możliwe, a wynika to z faktu, że podczas rozcinania metalowej nakrętki może dojść do wytworzenia iskry, która w niektórych warunkach stać się przyczyną wybuchu gazu – z tego powodu nie stosuje się takich metod np. w kopalniach lub innych obiektach, gdzie istnieje ryzyko wycieku łatwopalnych substancji. Hydrauliczny przecinak to urządzenie w pełni bezpieczne, bowiem jego pracy nie towarzyszy generowanie iskier. Ma on również kilka innych zalet.

Łatwe i szybkie usuwanie nakrętek

Kolejnym problemem towarzyszącym usuwaniu nakrętek przy użyciu zwykłych narzędzi, takich jak piłka do metalu, jest fakt, że wymaga to czasu i sporo energii – szczególnie, kiedy nakrętka wykonania jest ze stali o wyższej klasie twardość. Problem ten nie dotyczy przecinaków. Po umieszczeniu nakrętki w głowicy i uruchomieniu urządzenia, cała praca zostaje wykonana automatycznie, bez żadnego wysiłku ze strony osoby korzystającej z przecinaka. Przy ich użyciu można rozciąć nakrętki o twardości do 44 HRc.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas