Artykuł sponsorowany Frezowanie elementów wielkogabarytowych w praktyce. Opis metody

Frezowanie elementów wielkogabarytowych w praktyce. Opis metody

Frezowanie to jedna z najpopularniejszych metod obróbki materiałów wykorzystywanych w przemyśle. Istnieje kilka metod wykonywania frezowania i zależą one przede wszystkim od rodzaju materiału, jego rozmiarów oraz efektów, które mają być uzyskanie. Jak wygląda frezowanie elementów wielkogabarytowych oraz jakie metody frezowania są najczęściej wykorzystywane?

Rodzaje frezowania i ich charakterystyka

Frezowanie wykorzystywane w procesach przemysłowych może być klasyfikowane według trzech różnych kryteriów. Przyjmuje się podział ze względu na:

  • wykorzystaną technologię,
  • konstrukcję,
  • kinematykę.

W przypadku podziału ze względu na wykorzystywaną technologię wyróżnia się m.in. frezowanie polegające na prowadzeniu frezu równolegle do powierzchni, która poddana jest obróbce. Jest ono nazywane frezowaniem obwodowym. Ponadto występuje frezowanie czołowe, nazywane bardzo często prostopadłym oraz skośne – jak sama nazwa wskazuje wykonywane pod wybranym kątem. Zakres ostatniego frezowania to od 0 do 90 stopni. Biorąc pod uwagę kryterium konstrukcyjne, można wyróżnić frezowanie swobodne, dwustronne i trzystronne. Proces różni się w tym przypadku ilością powierzchni, które poddawane są obróbce. Uwzględniając natomiast kinematykę, klasyfikuje się frezowanie współbieżne i przeciwbieżne – ten podział związany jest z ruchem ostrza.

Co jest najważniejsze podczas procesu frezowania?

Jak podkreśla specjalista z firmy SEVERT POLSKA SP. Z O.O.:

Główną kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę podczas frezowania elementów wielkogabarytowych, jest właściwa precyzja, od której tak naprawdę zależy jakość usługi. Liczy się tutaj wykorzystanie zaawansowanych technologicznie urządzeń, które są zdecydowanie dokładniejsze niż czynnik ludzki. Nie bez znaczenia jest jednak praca operatora frezarki, który musi zadbać o ustawienie odpowiednich parametrów technologicznych – dodaje.

Jakie parametry uwzględniane są podczas każdej metody frezowania?

Każda metoda frezowania wymieniona wyżej charakteryzuje się innymi ustawieniami. Są jednak kwestie uniwersalne, na które powinien zwrócić uwagę operator maszyny podczas stosowania każdej z nich. Wśród nich jest przede wszystkim ustawienie prędkości, z jaką wykonywane jest frezowanie. Zbyt szybkie działania mogą prowadzić do odprysków czy całkowitego uszkodzenia materiału. Oczywiście podczas frezowania mogą zdarzyć się uszkodzenia – niezależnie od ustawień. Najczęściej jednak związane są one ze złą jakością materiału. W takich przypadkach należy spróbować zmienić ustawienia maszyny, które mogą wpłynąć na ich zminimalizowanie lub całkowite wykluczenie.

Frezowanie elementów wielkogabarytowych jest skomplikowanym i zaawansowanym technologicznie procesem, który powinien być wykonywany wyłącznie przez specjalistyczne przedsiębiorstwa z dużym doświadczeniem i odpowiednim zapleczem maszynowym. Wybór właściwej firmy przekłada się bezpośrednio na jakość usługi, która jest w tym przypadku najważniejsza.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas