Artykuł sponsorowany Do czego służą ściągacze hydrauliczne?

Do czego służą ściągacze hydrauliczne?

Ściągacz hydrauliczny jest urządzeniem wykorzystywanym do wielu zadań, np. do demontażu części osadzonych na wałach, ale także transportu krótkodystansowego. Stosuje się je w codziennej pracy zakładów mechaniki samochodowej, walcowniach, kopalniach, stoczniach i wielu innych.

Działanie ściągaczy opiera się na zasadach hydrauliki, czyli wykorzystania siły płynów pod ciśnieniem, jako medium przenoszącego energię – wyjaśnia  ekspert z Biura Techniczno-Handlowego Mechanizacja.

Do wykonywania zadań, przy których dziś sięga się po ściągacze hydrauliczne, przed ich wynalezieniem stosowano urządzenia bazujące na mechanicznym działaniu kół zębatych i tłoków, co niestety wiązało się z dużymi stratami energii i ograniczoną sprawnością. Ściągacze hydrauliczne wyeliminowały powyższe problemy.

Działanie  ściągacza hydraulicznego

Kiedy uruchamiana jest dźwignia ściągacza, wywierane jest ciśnienie na głowicę hydrauliczną. W rezultacie, pod wpływem zwiększenia ciśnienia płynu, dochodzi do zwarcia szczypiec na danym przedmiocie, który następnie jest unoszony.

Średnica wału ściągacza hydraulicznego przekłada się bezpośrednio na jego możliwości udźwigu. I tak, ściągacz z wałem o średnicy w zakresie 89-140 mm ma zdolność udźwignięcia nawet 50 ton.

Zalety ściągaczy hydraulicznych

Nie ulega wątpliwości, że olbrzymią zaletą ściągaczy hydraulicznych jest zdolność wytwarzania bardzo dużej siły. Obsługa za pomocą dźwigni pozwala dokładnie kontrolować obciążenia i pozycję szczypiec, a dodatkowo zapewnia wysokie bezpieczeństwo pracy. Kolejną zaletą jest stosunek mocy do ciężaru oraz znacznie lepszy niż w urządzeniach mechanicznych sposób wydatkowania energii.

Zastosowania ściągaczy hydraulicznych

Ściągacze hydrauliczne znajdują szerokie zastosowanie w załadunku dla transportu morskiego, a także w branży budowlanej, jako urządzenia przeładunkowe. W przemyśle motoryzacyjnym stosuje się je w pracach montażowych i naprawach do zdejmowania łożysk osadzonych na wałach. Ściągacze znajdują też szerokie zastosowanie w rolnictwie i lotnictwie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas