Artykuł sponsorowany Budowa oraz rodzaje stosowanych systemów fotowoltaicznych

Budowa oraz rodzaje stosowanych systemów fotowoltaicznych

Fotowoltaika to wydajny i ekologiczny sposób na dostarczenie do domu i firmy darmowej energii elektrycznej. Do swojej pracy wykorzystuje promienie słoneczne. Dzięki niej zasilić możemy urządzenia w budynku. Istnieją również instalacje zbudowane w celu produkcji i sprzedaży energii – farmy fotowoltaiczne. Przyjrzyjmy się bliżej rodzajom oraz budowie systemów fotowoltaicznych.

Autonomiczne i sprzężone z sięcią

Wśród istniejących aplikacji fotowoltaicznych wyróżnić możemy dwa główne rodzaje systemów. Pierwszym z nich są systemy systemy on-grid, czyli sprzężone – współpracują one z siecią elektroenergetyczną. Korzystne uwarunkowania prawne w Polsce powodują, że systemy te zyskują wielu zwolenników. Drugim rodzajem są instalacje typu off-grid, inaczej nazywane też autonomicznymi. Takie systemy są niezależne od publicznej sieci. Systemy autonomiczne są bardziej skomplikowane, wykorzystują magazyny energii i wymagają bardzo szczegółowego podejścia projektowego. Do optymalnego doboru i montażu oraz właściwego dopasowania systemu konieczne jest doświadczenie i specjalistyczna wiedza. Kompleksowe usługi z zakresu projektowania, montażu i serwisowania instalacji fotowoltaicznych na terenie całego kraju prowadzi firma Greenergy.



Podstawowe elementy systemu fotowoltaicznego

Podstawowym elementem całego systemu jest ogniwo fotowoltaiczne. To w nim zachodzi tak zwany proces fotowoltaiczny, który pozwala uzyskać energię elektryczną z promieniowania słonecznego. Po tym, jak foton światła uderza w krzemową powierzchnię ogniwa, jego elektron zostaje wprawiony w ruch, co generuje prąd.

Ogniwem jest zazwyczaj płytka półprzewodnikowa wykonana z krystalicznego lub polikrystalicznego krzemu o grubości od 200 do 400 mikrometrów. Na jej przedniej i tylnej stronie znajdują się metaliczne połączenia działające jako kontakty. Jedno ogniwo generuje około 1-2 W, czyli za mało, aby zasilić domowe instalacje elektryczne. Samodzielne ogniwo jest zbyt mało wydajne, by być użyteczne.

Zwiększeniu napięcia i mocy służą moduły PV zbudowane z połączonych szeregowo ogniw fotowoltaicznych. Dostępne są w wielu rozmiarach, od 0,3 do 2 m2. Mogą być one zintegrowane z dachem lub fasadą, dla łodzi żaglowych, latarni morskich wykonuje się moduły odporne na korozję wywołaną przez wodę morską.

Moduły połączone w celu uzyskania większej mocy tworzą panele fotowoltaiczne, które produkują prąd stały.

Poza wymienionymi elementami do budowy elektrowni słonecznej wykorzystuje się falowniki – urządzenie konwertujące energię z paneli do energii o parametrach sieciowych. W systemach autonomicznych systemy należy wyposażyć dodatkowo w akumulatory i regulatory ładowania. Bardziej lub mniej skomplikowane systemy zawsze wymagają indywidualnego, przemyślanego projektu. Instalacja fotowoltaiczna cechuje się długą żywotnością, dzięki materiałom wykorzystywanym w konstrukcji jej elementów. Dobrze utrzymane panele wydajnie działają przez okres około dwudziestu pięciu lat. Cała instalacja działająca bezobsługowo wymaga jedynie czasowych przeglądów technicznych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas