Materiał Partnera Zarządca nieruchomości – sprawdź, kto może nim zostać!

Zarządca nieruchomości – sprawdź, kto może nim zostać!

Zarządca nieruchomości to osoba, która dba o dobro powierzonego jej budynku. Stara się utrzymać jak najlepszy stan obiektu, a także troszczy się o jego rozwój. Nie jest to łatwa praca, gdyż administrowanie nieruchomościami wymaga fachowej wiedzy, doświadczenia, a także odwagi w podejmowaniu różnych, czasami ryzykownych decyzji. Najczęściej z usług zewnętrznego zarządcy korzystają spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe.

Kto może zostać zarządcą nieruchomości?

Jeszcze kilka lat temu zarządcą mogła zostać tylko osoba fizyczna, posiadające wyższe wykształcenie. Musiała także zdać egzamin państwowy oraz odbyć odpowiednio udokumentowaną praktykę. Obecnie zawód ten może sprawować każdy, kto: ma minimum średnie wykształcenie oraz jest ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej za możliwe wyrządzenie szkód. Posiadanie licencji zarządcy nie jest już wymagane, ale warto ją mieć, gdyż zwiększy to na pewno zaufanie klientów. Biurem godnym polecenia jest Podkomorzy Zarządzanie Nieruchomościami Andrzej Bereś, który posiada państwową licencję zawodową Zarządcy Nieruchomości. Firma ta może pochwalić się dużym doświadczeniem w sprawowaniu opieki administracyjnej nad wspólnotami mieszkaniowymi. Przy współpracy z zarządem wspólnoty i lokatorami wykorzystuje tylko nowoczesne i sprawdzone procedury zarządzania.

Jakie są obowiązki zarządcy?

Podstawowym obowiązkiem zarządcy jest dbanie o dobro obiektu oraz jego lokatorów. Pod tym pojęciem kryją się między innymi takie czynności, jak:

  • przeglądy i doradztwo techniczne nieruchomości,
  • obsługa terenów zielonych wspólnot mieszkaniowych,
  • zwoływanie zebrań wspólnoty,
  • prowadzenie dokumentacji technicznej,
  • sprawowanie kontroli nad pracownikami ochrony osiedla,
  • przygotowanie i zbieranie ofert prac remontowych,
  • prowadzenie rozliczeń finansowych wspólnoty,
  • inwestowanie w nieruchomość,
  • określenie indywidualnego planu zarządzania nieruchomością z zarządem, oraz wiele innych usług.

Jaki powinien być dobry zarządca nieruchomości?

Dobry zarządca wspólnot mieszkaniowych oraz każdej innej nieruchomości musi być przede wszystkim osobą uczciwą. Mieć odpowiednie wykształcenie oraz doświadczenie w tym zawodzie, a także stale podnosić swoje kwalifikacje i umiejętności. Powinien być odpowiedzialny, komunikatywny, rzetelny i kreatywny. Znać i umiejętnie stosować przepisy prawa z danego obszaru. Dobry zarządca nie może być osobą niepewną, która ma problemy z podejmowaniem decyzji. Musi być bardzo dobrze zorganizowany, stawiać przed sobą realne cele i konsekwentnie dążyć do ich realizacji.

Opracowanie:

Podkomorzy Zarządzanie Nieruchomościami Andrzej Bereś

Pruszcz Gdański , Podkomorzego 40A

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas