Materiał Partnera Wycena domu krok po kroku

Wycena domu krok po kroku

Przy sprzedaży nieruchomości niezbędne jest ustalenie jej wartości rynkowej. W ten sposób można dowiedzieć się, jaką kwotę może otrzymać właściciel mieszkania po jego sprzedaniu. Wycena domu  może też posłużyć za dodatkowe potwierdzenie zdolności kredytowej właściciela lub jako dokument umożliwiający określenie wysokości spadku oraz opłat, które musi uiścić osoba dziedzicząca nieruchomość. Sprawdź, jak wygląda sporządzanie wyceny domu.

Do czego służy wycena nieruchomości?

Wyceny nieruchomości dokonuje się przed jej sprzedażą, aby móc zażądać optymalnej kwoty od potencjalnego kupca. Dzięki temu właściciel nie będzie stratny oraz nie będzie miał problemów ze sprzedażą, ponieważ cena mieszkania będzie adekwatna do jego wartości. Dodatkowo wycena jest niezbędna osobom otrzymującym nieruchomość w spadku lub darowiźnie, aby móc odprowadzić prawidłową kwotę podatku.

Osoby chcące wziąć kredyt także skorzystają na sporządzeniu wyceny nieruchomości. W ten sposób bank może ustalić, jakie zabezpieczenie posiada przyszły kredytobiorca. Dzięki temu można też wnioskować o wyższą kwotę kredytu, zwłaszcza w sytuacji, kiedy wartość nieruchomości przewyższa aktualną cenę. Dzieje się tak wtedy, gdy rzeczoznawca bierze pod uwagę nie tylko aktualny stan nieruchomości, ale i możliwe jej doinwestowanie przez nowego właściciela, co znacznie podwyższy jej wartość w przyszłości.

Po zakończeniu wyceny nieruchomości przez uprawnionego rzeczoznawcę właściciel otrzymuje dokument, zwany operatem szacunkowym. Jest on dokumentem urzędowym, a więc oficjalnym pismem potwierdzającym wartość nieruchomości. Jedynie posiadacze operatu szacunkowego posiadają dowód świadczący o faktycznej kwocie, którą mogą uzyskać od kupca. Bez operatu właściciel nieruchomości nie będzie mógł wykorzystać wartości nieruchomości w sprawach podatkowych i kredytowych.

Jak wycenić nieruchomość?

Wartość nieruchomości można określić porównując ją do ofert dostępnych na portalach, zamieszczających ogłoszenia o sprzedaży domów i mieszkań. Dzięki tej metodzie można poznać przybliżoną wartość nieruchomości o podobnym standardzie. Należy jednak pamiętać, że oferty sprzedaży domów i mieszkań wystawione na tego typu portalach bardzo często mają zawyżoną cenę, która jest punktem wyjścia w trakcie negocjacji z potencjalnym kupcem.

Dlatego warto pamiętać, że nie należy w pełni opierać się na tym sposobie wyceny, ponieważ może on być niemiarodajny. Dodatkowo przy tej metodzie wyceny nieruchomości należy pamiętać, że znaczący wpływ na cenę ma lokalizacja, a także standard całego budynku, na który nie ma wpływu lokator. Przeglądanie portali z ofertami jest więc dobrym sposobem na rozeznanie się na rynku nieruchomości oraz oszacowanie wartości mieszkania w przybliżeniu.

Kolejną metodą jest skorzystanie z usług pośrednika, który kompleksowo zajmie się sprzedażą nieruchomości. Do jego obowiązków należy wycenienie mieszkania, a także przygotowanie odpowiedniej oferty i przyjmowanie zainteresowanych kupców. W ten sposób osoby, które mogą pozwolić sobie na opłacenie pośrednika zaoszczędzą wiele czasu i nerwów, które często towarzyszą sprzedaży mieszkania.

Jeśli właściciel mieszkania chce uzyskać operat szacunkowy do samodzielnej sprzedaży nieruchomości lub z innych powodów prawnych, podatkowych lub kredytowych, niezbędne będzie skorzystanie z usług uprawnionego rzeczoznawcy. Właściciele domów znajdujących się w okolicach Tarnowskich Gór i miastach ościennych mogą poprosić o wycenę rzeczoznawców z kancelarii Valia, którzy kompleksowo i profesjonalnie zajmą się procesem określenia wartości całej posesji.

Podziel się