Artykuł sponsorowany Przepisy związane z rozliczaniem kosztów utrzymania nieruchomości

Przepisy związane z rozliczaniem kosztów utrzymania nieruchomości

Koszty utrzymania nieruchomości mogą być obciążeniem dla ich właścicieli, dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jakie przepisy dotyczą ich rozliczania. Sprawdź, jakie są prawa i obowiązki właścicieli, aby móc skutecznie zarządzać kosztami utrzymania nieruchomości należących do wspólnot mieszkaniowych.

Jakie przepisy określają sposób rozliczania kosztów utrzymania nieruchomości?

Przepisy dotyczące rozliczania kosztów utrzymania nieruchomości wspólnych należących do wspólnoty mieszkaniowej określa Ustawa z dnia 24 czerwca 1994 roku o własności lokali, a w szczególności jej Rozdział 3 Prawa i obowiązki właścicieli lokali. To właśnie na ich podstawie osoby zajmujące się zarządzaniem nieruchomościami powinny wyliczać wysokość czynszu i innych opłat, które przeznaczone są na pokrycie kosztów utrzymania budynku i otoczenia, które do niego przynależy. W ustawie wskazane są także rodzaje kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej, do których zaliczyć można między innymi wydatki na remonty czy opłaty za dostawę energii elektrycznej, cieplnej oraz innych mediów.

W jaki sposób powinny być rozliczane koszty utrzymania nieruchomości?

Zgodnie z art.12 ust.2 Ustawy o własności lokali: Pożytki i inne przychody z nieruchomości wspólnej służą pokrywaniu wydatków związanych z jej utrzymaniem, a w części przekraczającej te potrzeby przypadają właścicielom lokali w stosunku do ich udziałów. W takim samym stosunku właściciele lokali ponoszą wydatki i ciężary związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej w części nieznajdującej pokrycia w pożytkach i innych przychodach.

W praktyce oznacza to więc, że rozliczanie kosztów utrzymania nieruchomości, którym w Trzebnicy zajmuje się między innymi firma, której specjalizacją jest zarządzanie i obrót nieruchomościami Adamek, powinno się odbywać z podziałem na części, zgodne z udziałem w nieruchomości wspólnej właścicieli lokali wyodrębnionych z niej. Przykładowo, jeśli więc nieruchomość wspólna ma 1200 m2, a lokal danego właściciela ma 75 m2 to wysokość jego zaliczki na koszty utrzymania nieruchomości wspólnej będą wynosiły 75/1200 całkowitej kwoty wydatków związanych z tym. Wyrażana są one natomiast najczęściej w postaci kwoty przypadającej na 1 udział, którym w tym przypadku jest 1m2 lokalu wyodrębnionego z części wspólnej nieruchomości.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas