Artykuł sponsorowany Poznaj najważniejsze fakty o lokatach budowlanych

Poznaj najważniejsze fakty o lokatach budowlanych

Inwestowanie w nieruchomości to sposób na lokowanie kapitału bez ryzyka inwestycyjnego. Taka forma zabezpieczania pieniędzy nie wiąże się bowiem z utratą wartości, a w niektórych przypadkach może przynieść naprawdę spory zysk. Doskonałym przykładem są lokaty budowlane, które z roku na rok są coraz popularniejsze w naszym kraju. Czym one są, jakie korzyści przynoszą i kiedy można z nich skorzystać? Najważniejsze fakty o lokatach budowlanych przedstawiamy w dalszych częściach artykułu.

Czym jest lokata budowlana?

Lokaty budowlane dotyczą przede wszystkim niewykorzystywanych tzw. stojących odłogiem nieruchomości gruntowych należących, czy to do osób fizycznych, czy do różnych podmiotów, w tym firm lub gospodarstw rolnych. Ich idea polega zaś na przekazaniu do użytku działki budowlanej specjalistycznej agencji, która na jej terenie zrealizuje rentową inwestycję. Może to być na przykład budowa osiedla modułowych domów energooszczędnych czy też nowoczesnego biurowca z lokalami użytkowymi pod wynajem.

Uszczegóławiając, lokaty budowlane polegają na oddaniu działki do użytku spółki dewelopersko-budowlanej, która w zamian za możliwość wykorzystania danego terenu pod określone przedsięwzięcie zapewni właścicielowi gruntu:

  • pozyskanie tytułu własności do części inwestycji,

  • część akcji spółki realizującej inwestycję.

W obu przypadkach lokata budowlana staje się doskonałą formą długoterminowego lokowania kapitału z gwarancją zamrożenia jego wartości oraz z możliwością osiągnięcia naprawdę sporego zysku. Odbywa się to bez konieczności zaangażowania właściciela działki w inwestycję.

Jakie nieruchomości można przekazać za lokatę budowlaną?

Lokatami budowlanymi przede wszystkim zostają nieruchomości gruntowe – działki budowlane. Mogą to być zarówno tereny atrakcyjne pod kątem warunków zabudowy, jak i grunty zwane problematycznymi tj. grunty podmokłe, grunty o niskich walorach krajobrazowych, działki o niestandardowych wymiarach (np. wąskie i długie), działki bez dostępu do infrastruktury energetycznej, nieruchomości gruntowe o niejasnej sytuacji prawnej, nieruchomości gruntowe z obciążeniami itp.

Szczególnie lokatami budowlanymi powinni zatem zainteresować się właściciele działek budowlanych, którzy:

  • nie mieszkają w Polsce, a ich ziemia stoi odłogiem;

  • nie mają środków na zagospodarowanie działki;

  • nie planują wykorzystania działki, a chcą na niej zarabiać;

  • szukają łatwego sposobu na pomnożenie i zabezpieczenie kapitału;

  • weszli w posiadanie problematycznej działki i mają od lat problem z jej zbyciem;

  • chcą pozbyć się tzw. skłoterów z własnego gruntu zajmowanego przez inne osoby/podmioty w nielegalny sposób;

  • chcą zrealizować rentowną inwestycję budowlaną na swojej działce, ale nie posiadają do tego wiedzy, kompetencji oraz innych zasobów (między innymi tych finansowych) – dzięki lokatom budowlanym zostają oni inwestorami pośrednimi.

Przykład lokaty budowlanej: Wiele lokat budowlanych oferuje spółka akcyjna LOKATY BUDOWLANE. Zrealizowała ona między innymi inwestycję budowy energooszczędnych domów jednorodzinnych w zabudowie szeregowej w miejscowości Ożarów Mazowiecki, które przyniosły do tej pory zysk przekraczający 6 milionów złotych. Obecnie spółka ta poszukuje wspólnika/inwestora/najemcy dla budowanego magazynu wysokiego składowania o szacunkowej powierzchni 2750 metrów kwadratowych i wyposażonego w panele fotowoltaiczne. Obiekt ten będzie wynajmowany, a po komercjalizacji zostanie sprzedany wraz z umową najmu.

Korzyści wynikające z lokat budowlanych

Korzyści wynikających z lokat budowlanych, jest wiele. Nic zatem dziwnego, że rośnie zainteresowanie takim sposobem inwestowania, które zapewnia:

  • możliwość pomnażania majątku bez konieczności brania czynnego udziału w procesy inwestycyjne,

  • znaczne zwiększenie wartości działki,

  • pozyskanie atrakcyjnych akcji spółki dewelopersko-budowlanej bądź tytułu własności do części inwestycji – mowa zatem o udziały w sporych zyskach,

  • doskonałą formę zabezpieczenia finansowego dla osób, które pozyskały grunt poprzez spadek,

  • doskonałą formę zabezpieczenia finansowego dla osób niemieszkających w Polsce,

  • doskonałą formę zabezpieczenia finansowego dla właścicieli działek problematycznych,

  • dobry sposób lokowania kapitału bez ryzyka inwestycyjnego,

  • możliwość stania się właścicielem lokalu, który zostanie dla właściciela właściwie skomercjalizowany,

  • stałe odsetki np. spłacane ratalnie (dostęp do wyników finansowych w postaci skonsolidowanych raportów kwartalnych),

  • możliwość stanie się wspólnikiem w przedsięwzięciu budowlanym.

Analizując takie korzyści, warto zatem podkreślić, że lokaty budowlane przynoszą za wniesiony wkład znacznie większe zyski niż ma to miejsce przy innych formach inwestowania.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas