Artykuł sponsorowany Postępowanie zmierzające do założenia księgi wieczystej

Postępowanie zmierzające do założenia księgi wieczystej

Stan prawny nieruchomości zapisany jest zwykle w księdze wieczystej do niej przypisanej. Do księgi dołączone są też wszelkie akty dotyczące zmian własności, obciążeń i tym podobnych. Jeśli chcemy kupić lub sprzedać nieruchomość, zwykle my, bądź osoba kupująca, zapoznajemy się z jej historią, właśnie dzięki zapisom w księdze wieczystej. Jeśli nieruchomość nie posiada księgi, może to spowodować problemy na przykład przy późniejszej sprzedaży.

Kto może złożyć wniosek o założenie księgi wieczystej nieruchomości?

Zdarzają się oczywiście nieruchomości, dla których nie założono nigdy księgi wieczystej. Jeśli jest tak w przypadku nieruchomości, która jest nasza własnością, dobrze jest ten stan jak najszybciej uregulować. Założenie księgi wieczystej nie jest czynnością bardzo skomplikowaną. W wydziale wieczystoksięgowym sadu rejonowego właściwego dla nieruchomości, należy złożyć wniosek o założenie takowej księgi i jeśli potrzeba, dołączyć załączniki. Następnie, po przeprowadzeniu krótkiego postępowania, sąd wydaje stosowny dokument interesantowi osobiście, bądź też można go pobrać ze strony internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości. Aby złożyć wniosek o założenie księgi wieczystej dla nieruchomości powinieneś być właścicielem nieruchomości, albo posiadać spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Ale uwaga, taki wniosek może również złożyć właściciel hipoteki lub wierzyciel, który posiada prawa mające znaleźć się w rejestrze. W przypadku, gdy nieruchomość stanowi użytkowanie wieczyste na rzecz skarbu państwa, bądź innego organu państwowego, wniosek może również złożyć osoba będąca oficjalnym przedstawicielem tego organu, lub osoba posiadająca odpowiednie upoważnienie.

Co powinno się znaleźć we wniosku o założenie księgi wieczystej?

Wniosek o założenie księgi wieczystej powinien zawierać dane nieruchomości, czyli jej dokładny adres z podaniem numeru budynku i numeru mieszkania, jeśli księga zakładana jest dla indywidualnego lokalu. Konieczne jest tez oznaczenie działki, to jest jej numer i w zależności od gminy, obręb lub obszar. W zależności od tego, jaka to nieruchomość - mieszkanie, budynek czy działka, podaje się również inne dane: liczbę kondygnacji, powierzchnię użytkową, albo powierzchnię całkowitą, zwykle w metrach kwadratowych, lub w hektarach, dla dużych działek. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, zawsze można zasięgnąć rady w biurze nieruchomości Domaster albo jakimkolwiek innym zajmującym się tego typu sprawami. Oprócz danych terenu, dla którego należy założyć księgę wieczysta, konieczne jest także podanie wszelkich danych osób, które mają się znaleźć w rejestrze jako właściciele nieruchomości, jak również podanie tytułu prawnego do nieruchomości oraz załączenie dokumentów go potwierdzających.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas