Artykuł sponsorowany Najważniejsze role i zadania spółdzielni mieszkaniowych

Najważniejsze role i zadania spółdzielni mieszkaniowych

Działalność spółdzielni mieszkaniowych, jako podmiotu zrzeszającego lokatorów należących do niej lokali, nie kończy się tylko na dbaniu o podstawowe potrzeby mieszkańców. Poza egzekwowaniem płatności za użytkowanie lokalu oraz dbaniem o budynki, spółdzielnie mieszkaniowe mają znacznie więcej zadań, dzięki którym przyczyniają się do poprawienia jakości życia mieszkańców. Poznaj najważniejsze zadania spółdzielni mieszkaniowych.

Jakie są podstawowe zadania spółdzielni mieszkaniowych?

Według ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, podmiot ten ma zadanie kontrolować lokale mieszkaniowe, zajęte przez lokatorów, a także lokale użytkowe znajdujące się w przynależnych do spółdzielni budynkach. Do podstawowych zadań spółdzielni mieszkaniowych należy również zaspokajanie wszystkich potrzeb mieszkańców oraz członków spółdzielni. Wlicza się w to dbanie o stan budynku, jego otoczenia oraz dokonywanie remontów, ewentualnych napraw oraz konserwacji wszelkich instalacji, za których stan odpowiada spółdzielnia.

Kolejną rolę spółdzielni przybliżył nam członek spółdzielni mieszkaniowej Zodiak w Rzeszowie:

Spółdzielnie mieszkaniowe dbają nie tylko o stan budynku, jego otoczenie i komfort lokatorów, ale prowadzą również rozliczenia oraz ewidencję wszystkich płatności, jakich muszą dokonywać mieszkańcy lokali należących do spółdzielni. Członkowie i pracownicy tego podmiotu kontrolują również wysokość wszystkich należności i dostosowują je do aktualnych cen mediów. Prowadzenie przejrzystych rozliczeń oraz dostarczanie mieszkańcom niezbędnych dokumentów z wykazami wszystkich opłat pozwala na utrzymanie uporządkowanej i płynnej współpracy pomiędzy spółdzielnią, a lokatorami.

Czym dodatkowo zajmują się spółdzielnie mieszkaniowe?

Na komfort oraz jakość życia lokatorów ma wpływ nie tylko estetyczne i zadbane otoczenie, ale i troska o rozwój kulturowy oraz możliwość uczestniczenia w różnych wydarzeniach. Organizowanie ciekawych zajęć, koncertów, a także tworzenie klubów lub kreatywnych przestrzeni na terenie podległym spółdzielni, pozwala na integrację mieszkańców poprzez poszerzanie ich horyzontów. Możliwość spędzenia czasu wolnego w jakościowy sposób bezpośrednio przekłada się na większe zadowolenie lokatorów.

Mniej oczywistą rolą spółdzielni mieszkaniowych, z której istnienia nie zdaje sobie sprawy wielu mieszkańców budynków przynależących do tego podmiotu, jest prowadzenie działalności deweloperskiej. Spółdzielnie w ramach swoich obowiązków zajmują się skupowaniem wszelkiego rodzaju budynków mieszkalnych, takich jak kamienice, bloki oraz domy jedno lub wielorodzinne. Inwestowanie w nieruchomości oraz prowadzenie ich sprzedaży ma jednak dość istotną funkcję - w ten sposób spółdzielnie zyskują fundusze, które przeznacza się na finansowanie pozostałych zadań, takich jak remonty oraz działalność na rzecz rozwoju lokalnej społeczności i ośrodków kultury.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas