Materiał Partnera Na co zwrócić uwagę podczas sprzedaży mieszkania z kredytem?

Na co zwrócić uwagę podczas sprzedaży mieszkania z kredytem?

W życiu istnieją sytuacje, w których stoi się przed koniecznością sprzedaży nieruchomości, obciążonej hipoteką. Odsprzedać mieszkanie, czy też dom, na których finansowanie wzięto kredyt, można w każdej chwili. Hipoteka to nie wyrok. Zawsze warto pamiętać, że bank, choć przekazał środki na zakup obiektu, to nie pozbawił kredytobiorcy prawa dysponowania swoją własnością. Jak sprzedać mieszkanie obciążone hipoteką?

Opłaty za sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym

Chcąc wystawić ogłoszenie na sprzedaż mieszkania obciążonego hipoteką, trzeba liczyć się z tym, że będzie wymagać to od wystawcy dopełnienia kilku spraw. Najrozsądniej jest, zamiast samemu nie spać po nocach, zastanawiając się, czy o wszystkim się pamiętało, zlecić koordynację spieniężenia mieszkania doświadczonemu pośrednikowi. Przykładem może tu być, chociażby firma GK Nieruchomości. Sprzedaży, jako takiej nie trzeba zgłaszać do skarbówki, ale poinformowania banku nie da się uniknąć. Niezbędne bowiem przy tego typu operacjach finansowych jest posiadanie tzw. promesy. To dokument, w którym bank niejako daje przyrzeczenie, że po spłacie kredytu wyda zgodę na wykreślenie zobowiązania finansowego z księgi wieczystej. Koszt wydania promesy jest różny, może wynosić 100 zł, ale równie dobrze 1000 zł. Prowizja bankowa jest bowiem zależna od indywidualnych ustaleń banku. Dobrą informacją może być jednak to, że zbywając nieruchomość obciążoną hipoteką, sprzedający nie musi płacić podatku od czynności cywilno-prawnych (CCP).

Jakie dokumenty trzeba skompletować przy sprzedaży mieszkania obciążonego hipoteką?

Nie ma się co oszukiwać, że chcąc zbyć nieruchomość sprawnie i bez większych problemów trzeba dopilnować porządku w dokumentach. Dobrze jest pamiętać, że stracony na formalności czas zwiększy szansę na szybką sprzedaż mieszkania. A to, choćby ze względu na hipotekę nie będzie proste i lepiej nie komplikować jej brakami formalnymi. Podczas sprzedaży nieruchomości obciążonej hipoteką, niezbędne jest skompletowanie takich dokumentów jak numer księgi wieczystej, potwierdzenie posiadanego tytułu prawnego do lokalu, zaświadczenie z banku wraz z promesą. Pomocne oczywiście będą opinie o braku zameldowanych tam osób, zaległości w opłatach czy potwierdzenia opłacenia rachunków za media. Im więcej będziemy posiadać dokumentów poświadczających uczciwość siebie jako sprzedawcy, tym mniej ryzykowne będzie kupno mieszkania obciążonego hipoteką.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas