Materiał Partnera Na co uważać przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego?

Na co uważać przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego?

Własne mieszkanie to marzenie wielu ludzi, którzy w tym celu decydują się m.in. na zaciągnięcie wieloletniego zobowiązania finansowego. Ze względu na wysokie ceny lokali tego typu, ich zakup powinien być bardzo dokładnie przemyślany. Dobrym pomysłem jest nabycie mieszkania poprzez biuro nieruchomości. Na co dokładnie powinniśmy uważać przy kupowaniu własnych czterech kątów?

Sprawdzanie mieszkania pod kątem technicznym

Przy zakupie lokalu mieszkalnego z rynku wtórnego niezbędne są oględziny. Stan techniczny sprzedawanej nieruchomości powinien być zgodny z ogłoszeniem. Często okazuje się bowiem, że mieszkanie posiada wiele ukrytych wad, które nie zostały uwzględnione w opisie oferty. Należy zwrócić uwagę na wszystkie instalacje – zarówno elektryczną, jak i gazową czy wodną. Kontrola w tym zakresie może być jednak problematyczna dla laika, dlatego dobrym rozwiązaniem jest wykonanie oględzin z agentem z biura Stencel Nieruchomości. Pomoże on też deweloperom. W przypadku zakupu działki, z agencją Stencel Nieruchomości możliwe jest kompleksowe doprowadzenie do wybudowania budynku w związku ze współpracą z firmami budowlanymi, biurami projektowymi, doradcami kredytowymi i wieloma innymi firmami. Dodatkowo praca z agencją jest ubezpieczona polisą biura.

Specjalista pomoże również ocenić stan elementów wyposażenia wnętrz. Dzięki jego szerokiej wiedzy uzyskamy cenne informacje na temat zużycia materiałów wykończeniowych, niezbędnych do zrealizowania prac remontowych oraz sprawności urządzeń i armatury w mieszkaniu. Ocena stanu technicznego lokalu jest zatem kluczowa przed jego zakupem. Nie tylko jednak działania w tym zakresie powinniśmy podjąć przy zainteresowaniu wybraną ofertą. Na co jeszcze należy zwrócić więc uwagę przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego?

Kontrolowany zakup, czyli jak zadbać o kwestie formalne?

Jeśli okaże się, że wybrana nieruchomość spełnia nasze wymagania pod kątem technicznym, niezbędne jest sprawdzenie jej pod kątem prawnym. Sprzedający powinien przedstawić wszelkie dokumenty wskazujące na to, że mieszkanie należy do niego i może on przekazać własność kupującemu. Formalności dopilnować może także agent nieruchomości, który przy kupnie lokalu mieszkalnego z rynku wtórnego sprawdzi także umowy niezbędne do podpisania przez obie strony transakcji.

Uważać trzeba na ewentualne zadłużenia, jakie mogą spoczywać na konkretnym mieszkaniu. Sprawdzenie, czy nieruchomość nie jest obciążana np. hipoteką, pozwoli uniknąć sporych nierzadko problemów związanych z koniecznością spłaty takiego zadłużenia czy nawet utratą lokalu. Dokładne sprawdzenie mieszkania z rynku wtórnego to zatem wiele kwestii, na jakie należy zwrócić uwagę przed zakupem. Korzystnym rozwiązaniem będzie nawiązanie współpracy z biurem nieruchomości, które stanowić może przy takich transakcjach rzetelne i nieocenione wsparcie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas