Artykuł sponsorowany Konserwacja architektury drewnianej. Jak wygląda?

Konserwacja architektury drewnianej. Jak wygląda?

Budynki drewniane urzekają nas swoim pięknem i prostotą. Niestety- podobnie jak inne obiekty budownictwa- powoli ulegają procesom zniszczenia. Ma na to wpływ wiele różnych czynników. W konsekwencji- architektura drewniana stopniowo znika z naszego krajobrazu. Malownicze domki bez interwencji ze strony specjalistów, popadają w ruinę. Trzeba pamiętać, że budynki tego typu to dziedzictwo kulturowe, o które należy dbać w szczególny sposób. Jak wygląda konserwacja architektury drewnianej?

Znaczenie architektury drewnianej

Ochrona architektury drewnianej coraz częściej jest priorytetem władających małymi miasteczkami i wsiami, gdyż właśnie tam najczęściej możemy spotkać się z budownictwem tego typu. Obiekt wyremontowany przez profesjonalistów, może stać się atrakcją turystyczną, która przyciągnie w dane miejsce wielu podróżnych. To także doskonałe źródło wiedzy o życiu naszych przodków i stosowanych przez nich technik budowniczych. Chroniąc podobne obiekty, przyczyniamy się do ochrony pamięci o minionych czasach i dajemy naszym dzieciom możliwość zobaczenia na własne oczy, w jakim tempie zmienia się otaczający nas świat.

Jakie czynniki przyspieszają proces zniszczenia architektury drewnianej?

Jako największe zagrożenie dla wytrzymałości i trwałości drewnianej konstrukcji, specjaliści uważają zawilgocenie. Kolejnym czynnikiem, który przyspiesza proces destrukcji obiektów tego typu jest korozja biologiczna.  Odpowiedzialne za nią są grzyby i inne mikroorganizmy, dla których drewno stanowi doskonałą pożywkę i miejsce do życia. Ponadto zagrożeniem dla architektury drewnianej są niesprzyjające warunki atmosferyczne i promieniowanie ultrafioletowe.

Działania, które mają na celu ochronę budynków z drewna

Działania, które prowadzone są przez specjalistów w celu ochrony budynków drewnianych, nie ograniczają się jedynie do odnowy elewacji. Jak zaznacza specjalista z firmy ogólnobudowlanej Dompol, która specjalizuje się w przywracaniu świetności obiektom drewnianym- pełna usługa zawiera w sobie pakiet czynności takich jak:

  • konserwacja- stałe i regularne działania, które mają na celu utrzymanie budynku w dobrym stanie technicznym. Wzmacnianie materiału, z którego powstał obiekt i uodparnianie go na działanie niszczących czynników;
  • restauracja- działania, które mają na celu przywrócenie drewnianemu budynkowi dawnej formy, a wraz z nią wartości artystycznych i użytkowych;
  • rekonstrukcja- prace rekonstrukcyjne mają na celu odtworzenie zniszczonego obiektu na podstawie zachowanych planów, fotografii lub szkiców;
  • renowacja-  poprawa estetyki całego budynku;
  • adaptacja- niezbędne zmiany, których należy dokonać w obiekcie, by mogła ona spełniać większość współczesnych funkcji.

Przy pracach tego rodzaju niezwykle ważna jest wysoka jakość usług. Wszelkie działania, należy wykonywać z dużą starannością i dbałością o dobrze zachowane elementy budynku. Powierzając pracę w ręce profesjonalnej firmy, możemy mieć gwarancję, że tak właśnie będzie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas