Materiał Partnera Kiedy warto wynająć biuro?

Kiedy warto wynająć biuro?

Pomimo rosnącego znaczenia pracy zdalnej przestrzeń biurowa wciąż jest niezbędna dla wielu firm. Biuro można wybudować od zera, ale to opcja przede wszystkim dla dużych firm. Mniejsi przedsiębiorcy decydują się zazwyczaj albo na kupno odpowiedniego lokalu na rynku pierwotnym lub wtórnym, albo na wynajem przestrzeni biurowej. Dzisiaj przyjrzymy się bliżej tej ostatniej opcji. Kiedy wynajęcie biura jest najkorzystniejszym rozwiązaniem?

Gdy zależy Ci na elastyczności 

Wynajmowane biuro zapewnia przede wszystkim dużą elastyczność. Zakup biura na własność przywiązuje firmę do jednego miejsca; sytuacja wygląda podobnie w przypadku budowy własnej siedziby firmy, a dodatkową wadą tego rozwiązania jest konieczność znalezienia właściwej działki pod budowę, które są zazwyczaj tym droższe, im bliżej centrum miasta się znajdują. Tymczasem biuro na wynajem pozwala łatwo dostosować przestrzeń do zmian w przedsiębiorstwie. W przypadku rozwoju firmy i konieczności ulokowania większej liczby pracowników możesz szybko i bez większych problemów zamienić biuro na większe. Możesz również zmienić pierwotną lokalizację na atrakcyjniejszą – na przykład w centrum miasta czy bardziej prestiżowej dzielnicy.

Gdy chcesz zaoszczędzić 

Jak nietrudno się domyślić, wynajęcie przestrzeni biurowej jest mniej kosztowne niż zakup czy budowa własnego biura. Większość początkujących przedsiębiorców nie może sobie pozwolić na wydatek związany z kupnem własnego lokalu, który często trzeba jeszcze wyremontować i urządzić, więc w ogóle nie bierze pod uwagę takiej opcji. Biura na wynajem są z kolei zazwyczaj gotowe do rozpoczęcia w nich pracy, a czynsz za najem stanowi koszt uzyskania przychodów, co zmniejsza comiesięczne obciążenia finansowe – tłumaczy właściciel serwisu internetowego Paleta Biur oferującego biura na wynajem w całej Polsce. – Co więcej, wynajem jest mniej ryzykowną opcją. W razie niepowodzenia w biznesie, co się niestety zdarza, wystarczy rozwiązać umowę najmu.

Gdzie wynająć biuro? 

Gdy myśli się o wynajmie przestrzeni biurowej, do głowy od razu przychodzą duże miasta. To słuszne skojarzenie, bo faktycznie to w nich dostępnych jest najwięcej lokali na wynajem. W dzisiejszych czasach biuro można jednak z powodzeniem wynająć również w mniejszej miejscowości. Wybór lokali jest mniejszy niż w Warszawie, Poznaniu czy Wrocławiu, ale koszty są znacznie niższe. Jeśli z racji profilu działalności Twoja firma nie musi znajdować się koniecznie w dużym mieście, wynajem biura w Przemyślu, Nowym Sączu, Jeleniej Górze albo innej mniejszej miejscowości może być dobrą alternatywą. Uzyskane w ten sposób oszczędności możesz przeznaczyć na inne wydatki, co jest szczególnie istotne na początku prowadzenia działalności.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas