Materiał Partnera Jak szukać mieszkania do wynajęcia?

Jak szukać mieszkania do wynajęcia?

W internecie roi się od ogłoszeń z mieszkaniami do wynajęcia. Znalezienie odpowiadającej nam oferty wymaga sporo czasu i wysiłku. Możemy jednak znacznie przyspieszyć szukanie – najważniejszym krokiem będzie jasne określenie potrzeb, które pozwoli nam odrzucić ogłoszenia niespełniające wymagań i oszczędzić sporo czasu. Wartą uwagi opcją jest także skorzystanie z usług pośrednika. Co powinniśmy wiedzieć przed rozpoczęciem poszukiwań?

Jakie kryteria wyboru mieszkania do wynajęcia przyjąć?

Pierwszym krokiem do sukcesu w poszukiwaniach mieszkania do wynajęcia jest określenie warunków, jakie powinno ono spełniać. Kryterium wyjściowym zazwyczaj będzie tutaj cena. Powinniśmy zastanowić się, na jakie miesięczne wydatki związane z wynajmem jesteśmy gotowi. Musimy brać pod uwagę nie tylko opłatę dla właściciela mieszkania, ale także opłacenie rachunków za media i dodatkowe usługi. Nie zapominajmy także o konieczności wpłaty kaucji – powszechna praktyka pokazuje, że jest ona zazwyczaj równa wysokości miesięcznej opłaty za wynajem, ale niektórzy ogłoszeniodawcy ustalają inne stawki. Drugim w hierarchii kryterium wyboru powinna być lokalizacja. O ile w przypadku mniejszych miejscowości warto brać pod uwagę wszystkie oferty, to w dużym mieście powinniśmy poważnie się zastanowić, w jakiej dzielnicy będzie nam najlepiej. Zwracajmy uwagę na zaplecze handlowo-usługowe w okolicy, odległość od miejsca pracy czy nauki czy przystanki komunikacji miejskiej. Ostatnia kwestia, lecz nie mniej ważna, to sam typ mieszkania. Ograniczmy wybór według powierzchni lub liczby pokoi. Określmy czy poszukujemy lokalu umeblowanego, czy do samodzielnej aranżacji.

Czy warto szukać mieszkania na wynajem z pomocą pośrednika?

Samodzielne szukanie mieszkania do wynajęcia to bardzo czasochłonne zajęcie. Jeśli brakuje nam czasu lub cierpliwości, możemy rozważyć skorzystanie z usług licencjonowanej agencji nieruchomości, takiej jak Centrum Nieruchomości Monika Śliwińska. Powierzenie poszukiwań specjalistom przyniesie nam szereg korzyści. Wystarczy, że przedstawimy agentowi nasze wymagania, a on wyszuka i przedstawi oferty dopasowane do naszych preferencji. Wybierając taką opcję nie musimy się martwić o umawianie spotkań czy nadzorowanie formalności. Skorzystanie z usług agencji zazwyczaj wiąże się z dodatkowym wydatkiem w postaci prowizji, jednak w niektórych przypadkach jest ona pokrywana przez właściciela mieszkania. Jeśli czujemy, że samodzielne poszukiwanie i oględziny są ponad nasze możliwości, zdecydowanie warto wziąć pod uwagę taki sposób działania.

W jakim okresie najlepiej szukać mieszkania do wynajęcia?

Jeśli nie potrzebujemy pilnie wynająć mieszkania, powinniśmy wziąć pod uwagę dynamikę cen wynajmu w ciągu roku. Najlepszym czasem na poszukiwania jest zazwyczaj pierwszy i ostatni kwartał roku. Stawki są wtedy korzystniejsze niż w drugim i trzecim kwartale, kiedy ceny wzrastają ze względu na wyjazdy i przyjazdy studentów. Pamiętajmy jednak, że korzystniejsze finansowo okresy na rynku nieruchomości zazwyczaj wiążą się z mniejszą ilością ofert.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas