Materiał Partnera Jak prawidłowo rozliczać wynajem mieszkania?

Jak prawidłowo rozliczać wynajem mieszkania?

Wynajem mieszkania wiąże się z pewnymi obowiązkami. Musisz rozliczać tak zwany podatek od najmu. Nie wiesz, z jakiej formy opodatkowania skorzystać? Otóż okazuje się, że w tej kwestii obowiązują pewne zasady. Inaczej rozlicza się osoba oferująca tak zwany najem prywatny, a inaczej ktoś, kto wynajmuje mieszkanie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Poznaj rodzaje wynajmu i dopuszczalne formy rozliczania podatku.

Rodzaje wynajmu mieszkania

Wynajem długoterminowy gwarantuje regularne wpływy. Przyjmuje się, że trwa co najmniej 6 miesięcy. Wynajem średnioterminowy zazwyczaj oferowany jest firmom, które zatrudniają pracowników z innych miast albo spoza kraju. W jego przypadku umowa trwa od kilku do kilkunastu miesięcy. Z kolei wynajem krótkoterminowy jest wysokodochodową formą najmu. Proponuje się go w miejscowościach turystycznych. Najczęściej w letnim i zimowym okresie. Ostatni, a więc model hybrydowy to połączenie różnych form wynajmowania mieszkania. Niektórzy właściciele lokali wynajmują je krótko- i średnioterminowo jednocześnie.

Która forma wynajmowania mieszkania jest najkorzystniejsza? – Z naszego doświadczenia wynika, że najkorzystniejszy jest najem długo- i średnioterminowy. Są to najstabilniejsze formy wynajmu i w dłuższej perspektywie najbardziej dochodowe – mówi przedstawiciel firmy FLAT2RENT, która zajmuje się weryfikacją potencjalnych najemców, formalnościami związanymi z wynajmowaniem mieszkania czy remontami lokali.

Wynajem mieszkania a podatek

Jeśli wynajmujesz mieszkanie, musisz wpłacać do właściwego urzędu skarbowego podatek od najmu. Jest to Twój obowiązek, za którego zaniechanie grożą Ci dotkliwe kary finansowe.

Taki podatek może być rozliczany na kilka, różnych sposobów. Dobra wiadomość jest taka, że to od Ciebie zależy, na jaką formę opodatkowania się zdecydujesz. Jeśli jest to najem prywatny, masz do wyboru skalę podatkową, w ramach której stawka wynosi 17% i 32% od dochodu albo ryczałt, w ramach którego stawka w przypadku najmu wynosi 8,5% od przychodu. Zysk na poziomie co najmniej 100 000,00 złotych rocznie, podwyższa ją do wysokości 12,5% w stosunku do nadwyżki. Jeśli jednak jest to najem prowadzony w ramach działalności gospodarczej, dopuszczalna forma opodatkowania to skala podatkowa albo podatek liniowy o stawce 19% od dochodu. Podatek od najmu

Niestety, nie każdy może zdecydować się na najem prywatny. Jeśli wynajmujesz kilka mieszkań, utrzymujesz się tylko i wyłącznie z pieniędzy, które tą drogą pozyskujesz – urząd skarbowy może uznać, że powinieneś robić to w ramach działalności gospodarczej.

 

Podziel się