Materiał Partnera Działalność inwestycyjna spółdzielni mieszkaniowych

Działalność inwestycyjna spółdzielni mieszkaniowych

Działalność spółdzielni mieszkaniowych, czyli zarówno cel, jak i przedmiot powinien zostać określony w podstawowym akcie prawnym, tj. statucie spółdzielni. Statut ten określa, jaką dokładnie działalność prowadzi określona spółdzielnia. Mimo że działalność spółdzielni nie zmierza zasadniczo do osiągania zysków, to zyskały one status przedsiębiorcy. Przedmiot działalności spółdzielni mieszkaniowych może być bardzo szeroki.

Czym zajmują się spółdzielnie mieszkaniowe?

Spółdzielnie mieszkaniowe prowadzą działalność usługową na rzecz jej członków i ich środowiska. Ich podstawowym zadaniem jest zapewnienie lokatorom odpowiednich warunków i potrzeb mieszkaniowych. Spółdzielnia mieszkaniowa zgodnie z ustawą może, m.in. budować lub nabywać budynki w celu ustanowienia na rzecz członków spółdzielczych lokatorskich, lub własnościowych praw do lokali mieszkalnych i użytkowych, budować lub nabywać budynki w celu ustanowienia na rzecz członków odrębnej własności lokali, udzielać pomocy członkom w budowanych przez nich budynkach mieszkalnych lub domach jednorodzinnych, czy budować lub nabywać budynki w celu ich wynajmowania, czy sprzedaży.

W Polsce to właśnie Rzeszów jest prawdziwym bastionem inwestycyjnym spółdzielni. Wiele spółdzielni prowadzi tam działalność inwestycyjną i dostarcza lokale mieszkaniowe, domy jednorodzinne i lokale o innym przeznaczeniu, np. Spółdzielnia mieszkaniowa w Rzeszowie. Spółdzielnie mogą także prowadzić inną działalność gospodarczą, która niezwiązana jest z zaspokajaniem potrzeb mieszkaniowych, jednak ważne, aby była prowadzona na podstawie statutu i odrębnych przepisów.

Na czym polega działalność inwestycyjna spółdzielni?

Niektóre spółdzielnie mieszkaniowe w Polsce prowadzą skuteczną działalność inwestycyjną i pomimo niewielkiej liczby budowanych przez nich mieszkań czy domów, stanowią one konkurencję dla prywatnych deweloperów. Ich dużym atutem jest oferowanie atrakcyjnych cenowo lokali. Sprzedaż takich mieszkań podlega, m.in. regulacjom określonym przez ustawę o spółdzielniach mieszkaniowych.

Mieszkania w Rzeszowie oferowane przez naszą Spółdzielnię to nowoczesna inwestycja w najwyższym standardzie. Zapewniamy nowe, ustawne i bardzo dobrze zaprojektowane mieszkania na sprzedaż, doskonałe dla małżeństw, rodzin z dziećmi, a także singli. Z pewnością spełnią one oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów – dodaje nasz rozmówca reprezentujący Spółdzielnię ZODIAK w Rzeszowie, która oferuje sprzedaż mieszkań o powierzchni użytkowej od 32m2 do 75m2 wraz z przynależnymi komórkami lokatorskimi.

Działalność deweloperska spółdzielni mieszkaniowych nie ma służyć osiąganiu zysku, ale ma głównie na celu powiększać dochody spółdzielni z gospodarowania zasobami mieszkaniowymi, co umożliwi zmniejszenie stawek czynszowych, zwiększenie środków na fundusz remontowy lub inne ważne statutowe fundusze. Działalność inwestycyjna spółdzielni podlega corocznej ocenie, nie tylko rzeczowej realizacji przyjętych zadań inwestycyjnych, ale także zgodności zawieranych umów czy prowadzonej dokumentacji.

Podziel się