Materiał Partnera Co wpływa na ceny domów i mieszkań?

Co wpływa na ceny domów i mieszkań?

Posiadanie własnego mieszkania lub domu to ważny cel życiowy dla wielu osób – dla znacznej większości z nich to również jedna z najważniejszych i największych inwestycji. Dlatego podjęcie decyzji o zakupie powinno być poprzedzona bardzo dokładnym zapoznaniem się z dostępną ofertą, między innymi analizą cen. Te są bardzo zróżnicowane i uzależnione od bardzo wielu czynników.

Lokalizacja

Planując kupno własnego lokum, przede wszystkim rozważamy, gdzie się ono znajduje – dlatego lokalizacja jest jednym z głównych czynników wpływających na cenę nieruchomości. Im lepsza okolica, tym więcej będziemy musieli zapłacić za metr kwadratowy powierzchni mieszkaniowej. Co jednak sprawia, że okolica jest „dobra”?

- Wyznaczników jakości lokalizacji jest bardzo wiele – mówi przedstawiciel firmy Jagła NieruchomościPrzede wszystkim położenie na mapie miejscowości. Ogólna zasada jest taka, że im bliżej centrum, tym wyższe ceny – śródmieścia są bardziej reprezentacyjne niż przedmieścia, ponadto są lepiej skomunikowane i zapewniają lepszy dostęp do ważnych punktów, takich jak placówki medyczne, szkoły, przedszkola, sklepy, urzędy. Innym ważnym czynnikiem wpływającym na atrakcyjność okolicy jest jej estetyka, a więc między innymi ilość i jakość terenów zielony, a także okoliczna architektura. Sam fakt, że mieszkanie znajduje się w zabytkowej dzielnicy, może znacząco windować jego wartość.

Należy pamiętać, że przy ocenie atrakcyjności lokalizacji należy brać pod uwagę nie tylko jej stan obecny, ale również przyszłe plany zabudowy. Kupno mieszkania w zacisznej okolicy na skraju miasta może okazać się bardzo chybionym pomysłem, jeśli za kilka lat w sąsiedztwie powstanie duży zakład produkcyjny.

Standard mieszkania i budynku

Czyli inaczej mówiąc wartość użytkowa nieruchomości, poziom komfortu jaki zapewnia. Ponownie na czynnik ten składa się wiele mniejszych wyznaczników, takich jak:

  • Wielkość i rozkłada mieszkania – na plus przemawia między innymi oddzielna, widna kuchnia, balkon, oddzielenie łazienki od toalety.
  • Jakość użytych do budowy i wykończenia materiałów
  • Obecność windy – szczególnie jeśli mieszkanie znajduje się na ostatnim piętrze budynku
  • Dostępność miejsc parkingowych – np. w podziemnym garażu lub ogrodzonym parkingu
  • Systemy bezpieczeństwa – między innymi domofony, monitoring, własna ochrona czy ogrodzenie budynku

Im większa ilość udogodnień, w jakie wyposażone jest mieszkanie, tym wyższa jego cena.

Nowe czy z rynku wtórnego?

Kolejnym wyznacznikiem ceny mieszkań jest to, czy miało ono wcześniej właściciela. Mieszkania nowe zazwyczaj są wyceniane drożej, niż lokale o podobnym standardzie i w tej samej lokalizacji, tyle że pochodzące z rynku wtórnego. Wynika to między innymi z tego, że te mieszkania starsze bardzo często wymagają większego lub mniejszego remontu, by dostosować je do potrzeb nowego właściciela

Stan wykończenia

Kupując mieszkanie nowe, możemy zdecydować, czy wybierzemy, jest w stanie deweloperskim, czy wykończone „pod klucz”. W pierwszym wypadku wykańczanie mieszkania pozostaje w naszej gestii – sami zakupujemy materiały, zatrudniamy ekipy pracowników. W drugim mieszkanie jest w pełni urządzone i gotowe do zamieszkania. Mieszkanie w stanie deweloperskim jest tańsze, jednak i tak różnicę kosztów musimy poświęcić na jego urządzenie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas