Materiał Partnera Co oznacza stan deweloperski mieszkania?

Co oznacza stan deweloperski mieszkania?

Na rynku pierwotnym mieszkań możemy bardzo często zetknąć się z informacją o stanie deweloperskim lokalu. Co do zasady konkretne prace, które muszą zostać wykonane na tym etapie, powinny zostać dookreślone w umowie pomiędzy nabywcą a inwestorem. Niemniej jednak kupujący ma możliwość dowolnego zaaranżowania przestrzeni i nie musi obawiać się o wady ukryte.

Charakterystyka stanu deweloperskiego

To pojęcie dotyczy przede wszystkim mieszkań na rynku pierwotnym, jednak jego definicja nie jest w żaden sposób usystematyzowana. Najczęściej jest to stan, który umożliwia nabywcy takiej nieruchomości przejść do prac remontowo-wykończeniowych. Konkretne elementy, które powinny być już wykonane w mieszkaniu, na przykład przez dewelopera Eko-Bud, zawiera umowa, którą jest zawarta pomiędzy inwestorem a kupującym lokal. Z reguły jednak można zaliczyć do nich między innymi: tynkowanie, ściany przygotowane do malowania, wstawienie okien warz z parapetami wewnętrznymi i zewnętrznymi, montaż drzwi wejściowych, wylewkę podłogową, instalację grzejników, jak również doprowadzenie podstawowych mediów (elektryczność, gaz, woda oraz kanalizacja).

Korzyści ze stanu deweloperskiego

Tego rodzaju mieszkanie to przede wszystkim propozycja dla osób, które chcą zaaranżować swój metraż od podstaw i mają na to konkretny pomysł. Ponadto takie lokale są usytuowane w nowym budownictwie, które gwarantuje ogrodzenie budynku, miejsce parkingowe, windę, balkon oraz komórkę lokatorską. To spore udogodnienia, szczególnie jeśli chodzi o bezpieczeństwo, jak również komfort użytkowania. Ponadto w porównaniu do nieruchomości z drugiej ręki nie musimy martwić się o ukryte wady, o których nie poinformuje nas poprzedni właściciel. W przypadku nowego mieszkania od dewelopera wszystkie usterki można zgłosić podczas odbioru technicznego, które inwestor ma obowiązek naprawić. Warto wspomnieć, że nabywca na etapie budowy mieszkania ma możliwość poproszenia o zmiany w projekcie, np. zmianę poboru miejsca konkretnych mediów.

Poszerzenie do stanu pod klucz

W niektórych przypadkach jest możliwość zakupu mieszkania już w pełni wykończonego w najwyższym standardzie. Oznacza to położenie podłóg, pomalowanie ścian i sufitów, a także wykonanie glazury oraz terakoty. Ponadto nabywca może liczyć na wykonanie białego montażu, czyli armatury łazienkowej. To rozwiązanie dla osób, które po otrzymaniu kluczy chcą zamieszkać dane lokum od razu po wniesieniu własnych mebli. Wyklucza to jednak wpływ nabywcy na sposób aranżacji przestrzeni. Niezależnie od stanu, w jakim nabędziemy nieruchomość, możemy liczyć na cichą i spokojną okolicę, gdyż właśnie takie usytuowanie inwestycji wybierają obecnie deweloperzy dla swoich klientów.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas