Artykuł sponsorowany Zalety pracy tymczasowej dla pracodawców

Zalety pracy tymczasowej dla pracodawców

Pomysł „wynajmowania” od wyspecjalizowanych agencji pracowników tymczasowych zrodził się w Stanach Zjednoczonych w latach 50. ubiegłego wieku. Do Europy zawitał około dwóch dekad później, w Polsce zaś zaczął się przyjmować w połowie lat 90. Obecnie agencji pośrednictwa pracy jest u nas całe mnóstwo, a wynika to z niegasnącej popularności tej formy zatrudnienia. W niektórych sytuacjach okazuje się bowiem niezastąpiona. Co sprawia, że pracodawcy korzystają z niej tak chętnie?

Praca tymczasowa, nazywana niekiedy dorywczą, wielu osobom wciąż kojarzy się z niewykwalifikowaną kadrą przydatną doraźnie w okresach wzmożonego zapotrzebowania na pewne usługi albo produkty. Sezonowość (np. zbiór owoców albo pomoc w sklepie w okresie przedświątecznym) to skojarzenie słuszne, nie powinno być jednak jedynym. Jeśli bowiem zachodzi konieczność zastąpienia na pewien czas pracownika przebywającego na dłuższym urlopie albo potrzeba dodatkowych rąk do pracy przy nowym projekcie, często konieczne okazuje się szybkie zatrudnienie osoby posiadającej pewne kompetencje.

Rekrutacja

Firmy nie zawsze jednak dysponują czasem i środkami na przeprowadzenie odpowiedniej rekrutacji w tym zakresie – i tutaj z pomocą przychodzą im agencje pośrednictwa pracy. To one biorą na siebie zadanie wyłowienia najlepszego kandydata, a dysponując potężnymi bazami danych o potencjalnych pracownikach, są w stanie znaleźć idealnego dla nas człowieka nawet w ciągu zaledwie kilkunastu godzin. – Dotyczy to zresztą zarówno pracowników mniej, jak i bardziej wykwalifikowanych – dodaje przedstawicielka agencji pośrednictwa pracy Human Pro.

Łatwo i przejrzyście

Ponieważ to agencja pracy tymczasowej formalnie zatrudnia taką osobę, „wypożyczając” ją jedynie swojemu klientowi, czyli pracodawcy, ten ostatni nie musi się kłopotać takimi rzeczami jak prowadzenie dokumentacji pracowniczej, ponieważ poza ewidencją czasu pracy cała biurokracja pozostaje po stronie agencji. W istotny sposób odciąża to dział kadrowo-płacowy, który nie musi też zgłaszać pracownika tymczasowego do ubezpieczeń społecznych ani dokonywać rozliczeń płacowych (jak naliczanie i wypłacanie wynagrodzenia, odprowadzanie składek i zaliczek na podatek dochodowy etc.). Pewnym ułatwieniem jest także możliwość rozliczania się z agencją na podstawie wystawianej na koniec miesiąca jednej, zbiorczej faktury.

Dodatkowe plusy

Wśród innych docenianych przez pracodawców korzyści z zatrudniania pracowników tymczasowych wymienić należy szansę przyjrzenia się „w akcji” osobom, które mogłyby w późniejszym terminie zostać zatrudnione na etat, a także uproszczenie zasad rozliczania urlopów lub wypowiadania i przedłużania umów pracowniczych. Na koniec warto też wspomnieć, że do pracowników tymczasowych nie stosują się przepisy ustawy o zwolnieniach grupowych oraz że nie przysługuje im odprawa pieniężna za zwolnienie z pracy z przyczyn leżących po stronie pracodawcy.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas