Artykuł sponsorowany Po co uczyć się języków obcych?

Po co uczyć się języków obcych?

Dla nauczyciela, ale też rodzica, nie ma chyba trudniejszego pytania niż „po co mam się tego uczyć”. I chociaż prawdziwy pedagog powinien mieć przynajmniej 10 gotowych odpowiedzi na tak sformułowane wyzwanie, najważniejsze jest, żeby on sam, dorosły człowiek, w pełni rozumiał wartość przekazywanej wiedzy.

Każdy nauczyciel uważa, że jego przedmiot jest najważniejszy, jednak trudno dyskutować ze stwierdzeniem, że to właśnie nauka języków obcych okazuje się najbardziej przydatna z praktycznego punktu widzenia – zauważa nasz rozmówca z Jagiellońskiego Centrum Językowego. Z ręką na sercu jestem w stanie przysiąc, że po maturze nigdy nie wykorzystałem mojej wiedzy o całkach. Z językami rzecz ma się zupełnie inaczej.

Obcy język w gębie, czyli niezależność

Największą zaletą, jaką daje nam posługiwanie się językiem obcym, jest niezależność pojmowana w wielu wymiarach. Po pierwsze, korzystając z zagranicznych dóbr kultury nie jesteśmy zmuszeni szukać pomocy tłumaczy.

Możliwość poznawania książek, filmów i piosenek w oryginale gwarantuje zupełnie inne, bogatsze przeżycia w kontakcie ze sztuką. Również nauka otwiera przed nami szerzej swoje podwoje – zyskujemy łatwy dostęp do wiedzy zawartej w publikacjach zagranicznych.

Drugą zaletą umiejętności komunikowania się w języku obcym jest możliwość swobodnego przemieszczania się po całym świecie. Mówimy tu przede wszystkim o znajomości języka angielskiego, ale szukając dodatkowych możliwości porozumiewania się, warto też rozważyć naukę hiszpańskiego. W naszej części świata przydatny okaże się też niemiecki, francuski i rosyjski.

Nie tylko podróże zagraniczne

Wielojęzyczność to nie tylko wygodne podróżowanie, ale też możliwość stałej zmiany miejsca zamieszkania. Emigracja bez języka obowiązującego w naszym wymarzonym kraju jest bardzo trudnym doświadczeniem, dlatego im więcej języków poznamy zawczasu, tym większy wybór i łatwiejszy start będziemy mieli w przyszłości.

Oczaruj pracodawcę obcym językiem

Nie da się ukryć, że znajomość obcych, a najlepiej nietypowych języków jest bardzo pożądanym elementem w CV. W wielu firmach potrzebne są osoby zajmujące się kontaktami z partnerami zagranicznymi, liczne przedsiębiorstwa otwierają swoje filie w innych państwach. Nauka obcego języka zwiększa szanse na zatrudnienie, lepsze zarobki i awanse – łącznie z zagranicznymi delegacjami.

Przyjaźń, miłość i przygoda z językiem

Warto pamiętać, że języki służą przede wszystkim komunikacji, czyli nawiązywaniu i podtrzymywaniu relacji międzyludzkich. Umiejętność posługiwania się językiem obcym pozwoli ci nawiązywać znajomości z większą ilością ludzi, poznawać i przeżywać historie wychodzące daleko poza ramy świata malowanego przez twój język ojczysty.

 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas