Materiał Partnera
Dlaczego warto uczyć języków obcych już dzieci w wieku przedszkolnym

Dlaczego warto uczyć języków obcych już dzieci w wieku przedszkolnym

Nauka języków obcych jest bardzo istotna, dlatego obecnie panuje moda na uczenie się ich od najmłodszych lat. Jest wielu przeciwników takiego podejścia, którzy uważają, że wysyłanie maluchów na lekcje języka nie ma sensu. Zupełnie niesłusznie. Sprawdźcie, dlaczego warto uczyć dzieci języków obcych już w przedszkolu.

Im wcześniej, tym lepiej

Rodzice często zastanawiają się nad tym, kiedy najlepiej zapisać swoją pociechę na lekcje języków obcych. Do niedawna dzieci rozpoczynały swoją przygodę z językami w podstawówce, jednak obecnie coraz częściej pierwszą styczność z nimi mają już przedszkolaki. Wielu zastanawia się czy to dobrze.

-Nie ma uniwersalnego wieku, w którym dzieci zaczynają być gotowe do nauki języków, ponieważ każdy maluch rozwija się w swoim własnym tempie. Jednak, jak mówią eksperci, im wcześniej zaczyna się oswajać pociechę z obco brzmiącym językiem, tym skuteczniej nauczy się ona komunikować za jego pomocą – tłumaczy nasz rozmówca reprezentujący Centrum Zabawy i Rozwoju Elfik.

Przyjęło się, że języki obce wprowadzać najlepiej już w pierwszych trzech latach życia dziecka, ponieważ dzięki temu osłucha się ono z obcą mową, co przełoży się na dalszą naukę w kolejnych etapach edukacji. Najlepsze efekty przyniesie to dla rozumienia ze słuchu, nauki konstrukcji gramatycznych oraz słówek.

Dodatkowe zalety

Warto wspomnieć, że wczesne rozpoczęcie nauki języków obcych może przynieść dziecku wielką korzyść, jaką jest brak oporu w stosowaniu ich w praktyce. Bez problemu będzie używać poznane wyrażenia, ale też nie odczuje zażenowania, gdy popełni błąd lub nie zrozumie tego, co ktoś powiedział.

Co więcej, poprzez naukę języka obcego dziecko może poszerzać swoje horyzonty – wraz z poznawanym językiem będzie poznawało informacje na temat miejsc, w których się go używa, ich kultury i różnic społecznych. Pomoże to w rozbudzaniu w maluchach ciekawości świata i wzbudzaniu zainteresowanie innymi kulturami.

Nie zapominajmy o języku ojczystym

Nauka języka obcego już w wieku przedszkolnym to wspaniały start w przyszłość. Należy jednak pamiętać, że jego nauka przyniesie wymierne efekty wtedy, gdy mały uczeń będzie już sprawnie posługiwać się językiem ojczystym. Nie wolno wymagać od malucha, który jeszcze w pełni nie opanował sztuki mówienia, by płynnie wypowiadał się w języku obcym.

Podziel się