Artykuł sponsorowany Znaczenie praktyk zawodowych w trakcie studiów

Znaczenie praktyk zawodowych w trakcie studiów

Mimo że wciąż wykształcenie wyższe jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na łatwość znalezienia satysfakcjonującej pracy i dobre zarobki, coraz więcej osób decyduje się na pracę już w czasie nauki, licząc na to, że doświadczenie zawodowe dodatkowo zaprocentuje. Jakie znaczenie ma odbywanie praktyk zawodowych w trakcie studiów? Czy warto się w nie angażować?

Nauka i praca – codzienność coraz większej liczby studentów

Coraz więcej osób decyduje się godzić naukę i zajęcia na uczelni z pracą zarobkową. Świadczą o tym statystyki, według których aż 88% osób zaczyna praktyki, staże, a często pierwszą „poważną” pracę już w trakcie studiów. Wartość ta z roku na rok wzrasta. W tym momencie widok pracującego studenta nikogo nie dziwi.

Uczelnie stają się coraz bardziej elastyczne mówi przedstawiciel Wyższej Szkoły Gospodarki Euroregionalnej im. Alcide De Gasperi w Józefowie. Nie tylko dają studentom możliwość indywidualnego toku studiów, ale same wychodzą z inicjatywą, nawiązując współprace z firmami, które chcą wziąć udział w programach stażowych.

Młodzi ludzie chętnie z nich korzystają. Dzięki temu łatwo zdobyć doświadczenie w interesującej dziedzinie związanej ze studiami i od początku budować profesjonalny życiorys zawodowy. Coraz więcej osób szuka nie tylko pracy, która pozwoli utrzymać się na studiach, ale też takiej, która w przyszłości będzie dobrze się prezentowała w CV i da praktyczne umiejętności ściśle związane ze studiowanym kierunkiem.

Dlaczego praktyki zawodowe w czasie studiów są takie ważne?

O tym, jak istotne są praktyki zawodowe dla dobrego poznania wykładanych przedmiotów, wiedzą same uczelnie. Dlatego w programach nauczania w szkołach wyższych znajdują się obowiązkowe praktyki, które należy odbyć w zakładach związanych z daną branżą odpowiednią do kierunku.

Oprócz praktyk obowiązkowych studenci poszukują dodatkowych staży na własną rękę, a czas spędzany w pracy wykracza daleko poza ten przewidywany przez program. Dlaczego młodzi ludzie tak garną się do zdobywania wykształcenia? Okazuje się, że gra jest warta świeczki: około 20% studentów znajduje zatrudnienie w firmie, w której odbywało praktyki.

Ponadto osoby, które pracowały w czasie studiów, dysponują nie tylko wiedzą akademicką, ale też doświadczeniem, które – według deklaracji pracodawców – jest ważniejsze niż dyplom. Nic dziwnego, że niekiedy studia stają się jedynie dodatkiem do budowania doświadczenia w wybranej branży. Mając to wszystko na uwadze, warto wybrać uczelnię wyższą nastawioną na pracujących studentów.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas