Artykuł sponsorowany Zasady przeprowadzania szkoleń przeciwpożarowych. Co mówią przepisy?

Zasady przeprowadzania szkoleń przeciwpożarowych. Co mówią przepisy?

Obowiązek zapewnienia pracownikom odpowiednich szkoleń w zakresie ochrony przeciwpożarowej spoczywa na pracodawcy. Co więcej, w każdym zakładzie pracy powinna być osoba posiadająca odpowiednie kwalifikacje, aby być w stanie ponieść odpowiedzialność za ochronę przeciwpożarową. Podpowiadamy, co obejmuje szkolenie przeciwpożarowe oraz jak może wyglądać.


Do czego zobowiązany jest pracodawca?

Pracodawca zarówno, jeśli jest właścicielem danego budynku, jak i wtedy, gdy go jedynie wynajmuje, według ustawy musi spełnić określone obowiązki związane z bezpieczeństwem przeciwpożarowym. Przede wszystkim powinien przestrzegać przeciwpożarowych wymagań instalacyjnych, budowlanych oraz technologicznych.

Jak twierdzi ekspert reprezentujący organizatora szkoleń przeciwpożarowych RiskCon: Zadaniem pracodawcy jest wyposażenie budynku, obiektu lub całego terenu w sprzęt ratowniczy i pożarniczy, a także w środki gaśnicze. Co więcej, powinien zapewnić konserwację i naprawę owego sprzętu oraz umożliwić ewakuację wszystkim osobom przebywającym w budynku.

Do zadań należy także przygotowanie obiektu lub terenu do akcji ratowniczej, zaznajomienie pracowników z przepisami przeciwpożarowymi oraz ustalenie sposobów postępowania na wypadek zagrożenia, co może mieć miejsce podczas obowiązkowego szkolenia. 


Co obejmuje szkolenie PPOŻ?

Podczas szkolenia przeciwpożarowego pracownik powinien zostać zaznajomiony z instrukcją bezpieczeństwa pożarowego. Po jego ukończeniu powinien wiedzieć, gdzie znajdzie gaśnicę i jak należy ją używać w przypadku zaistnienia takiej potrzeby oraz wiedzieć, jakie są zagrożenia pożarowe, związane z wykonywaną przez niego pracą. Ponadto powinien znać także wszystkie wyjścia ewakuacyjne z budynku. Szkolenie przeciwpożarowe pozwala uzyskać teoretyczną wiedzę na temat rozprzestrzeniania się pożaru i jego charakterystyki. Bardzo ważnym aspektem jest dopasowanie treści przekazywanej na szkoleniu do zagrożeń pożarowych budynku oraz specyfiki pracy w nim podejmowanej.


Jak może wyglądać szkolenie przeciwpożarowe?

Państwowy Instytut Pracy, czyli polski organ kontroli i nadzoru nad przestrzeganiem prawa pracy zatwierdził cztery typy szkoleń związanych z ochroną przeciwpożarową. Pierwszym z nich są szkolenia w formie instruktażu, których minimalny czas trwania wynosi 2 godziny. Po ukończeniu pracownik powinien być zaznajomiony z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej.

Szkolenie może odbywać się także w formie kursu, który jest pojęciem odnoszącym się do wszystkich odbytych zajęć. Kurs przeciwpożarowy trwa przynajmniej 15 godzin lekcyjnych. Z kolei szkolenie w formie samokształcenia kierowanego polega na aktualizowaniu oraz uzupełnianiu wiedzy z zakresu bezpieczeństwa pracy. Może się odbywać dzięki kontaktowi elektronicznemu z prowadzącym zajęcia. Ostatnim typem szkoleń są te w formie seminarium, które powinny trwać nie mniej niż 5 godzin lekcyjnych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas