Materiał Partnera Zalety przedszkoli niepublicznych

Zalety przedszkoli niepublicznych

Rodzice planujący posłanie swojej pociechy do przedszkola stają często przed niełatwą decyzją, czy wybrać placówkę publiczną, czy prywatną. Niekiedy do wyboru przedszkola niepublicznego zmusza rodziców samo życie: gdy dla dziecka braknie miejsca w wybranym publicznym przedszkolu lub nie spełnia ono oczekiwań rodziców przedszkolaka. Ale za wyborem prywatnego przedszkola przemawiają też często inne względy. Szczegóły w naszym artykule.

Lepsze warunki

Prywatne przedszkola są zwykle bardziej kameralne, grupy przedszkolne są w nich mniejsze, a dziećmi opiekuje się więcej opiekunów. Dzięki temu rodzice mogą mieć większą pewność, że ich latorośl jest bezpieczna i ma zapewnioną właściwą opiekę. Atutem niepublicznych przedszkoli jest również ich nowocześniejsze wyposażenie, w tym lepsze meble i zabawki oraz ciekawe pomoce naukowe – większy budżet placówki pozwala na tego rodzaju inwestycje. Takie przedszkola są też zwykle przez cały czas monitorowane, rodzic może mieć pewność, że na teren placówki nie dostanie się nikt niepowołany.

Oferta zajęć dodatkowych

Jak mówi nam doświadczony nauczyciel z prywatnego przedszkola Elfik, rodziców do wyboru takiej opcji dla swojego dziecka przekonuje też często bogata oferta zajęć – zarówno tych prowadzonych w ramach płaconego czesnego, jak i zajęć dodatkowych, dla chętnych. Najczęściej są to zajęcia językowe (i to nie tylko obecny dziś już niemal wszędzie język angielski), muzyczne, sportowe, taneczne. Dzieci mogą się uczyć gry na wybranych instrumentach, podstaw tańca, rysunku, pływania na basenie, gotowania czy gry aktorskiej. Nie brak też innych, jeszcze mniej standardowych propozycji zajęć dla dzieci takich jak programowanie czy joga. Popularne w przedszkolach są też zajęcia z rytmiki i logorytmiki. Bogaty wybór różnorodnych aktywności pozwala wybrać dla dziecka takie, które będą go najbardziej interesować, a do tego efektywnie wspomagać jego rozwój fizyczny, intelektualny, emocjonalny i społeczny. Przedszkola prywatne często realizują też autorskie programy nauczania np. w zakresie ekologii, dzięki czemu nauka i zabawa w nich jest jeszcze bardziej ciekawa, a korzyści dla dzieci – większe.

Indywidualne podejście

W placówkach prywatnych rodzice mogą liczyć na bardziej indywidualne podejście do dziecka i zrozumienie jego potrzeb np. w kwestiach żywieniowych. Aby zapewnić swoim podopiecznym najlepszą pomoc, takie przedszkola zatrudniają zwykle specjalistów z dziedziny logopedii, psychologii, gimnastyki korekcyjnej i oczywiście pedagogiki. Współpracują również z instruktorami różnych zajęć oraz lektorami języków obcych przygotowanymi do nauczania dzieci, w tym z native speakerami. 

Podziel się