Materiał Partnera Właściwy człowiek na właściwym miejscu. Jaki powinien być instruktor nauki jazdy?

Właściwy człowiek na właściwym miejscu. Jaki powinien być instruktor nauki jazdy?

Instruktor nauki jazdy to zawód niezwykle odpowiedzialny, wymagających określonych cech osobowościowych i kompetencji. Tylko najlepsi instruktorzy są w stanie wyszkolić kursantów w należyty sposób i przygotować ich do jazdy po wymagających polskich drogach. Sprawdźmy, jakimi cechami powinien wyróżniać się dobry instruktor.

Wiedza fachowa

Każdy instruktor, prowadzący kursy prawa jazdy, powinien posiadać rozległą wiedzę teoretyczną, tzn. znać przepisy ruchu drogowego. Nie znaczy to oczywiście, że instruktor musi być ,,omnibusem”, który opanował wszelkie zawiłości prawne i paragrafy. Powinien on jednak w rzeczowy sposób odpowiadać na pytania kursantów – zwłaszcza podczas części teoretycznej kursu, kiedy dzieli się z nimi swoją wiedzą. Umiejętne przekazywanie informacji o przepisach drogowych stanowi absolutną podstawę, bez której dalsze nauczanie przyszłych kierowców nie ma racji bytu.

Umiejętność prowadzenia samochodu

Osoba nauczająca innych w jaki sposób jeździć, sama powinna mieć opanowaną tę sztukę w stopniu co najmniej bardzo dobrym. Instruktor powinien być więc człowiekiem, który posiada duże doświadczenie ,,za kółkiem” i potrafi wykonywać w sprawny sposób wszystkie manewry drogowe (np., parkowanie), aby w razie potrzeby móc je zaprezentować kursantowi w trakcie jazd. Według obecnych regulacji prawnych, instruktor prawa jazdy musi legitymować się prawem jazdy, posiadanym co najmniej od 3 lat.

Pedagogiczne podejście

Instruktor, to także nauczyciel. W czasie swojej zawodowej kariery naucza on setki kursantów, którzy są właściwie jego podopiecznymi – zdobywającymi wiedzę w celu przygotowania się do egzaminu. Do szkół prawa jazdy uczęszczają osoby o wielu charakterach, różnym stopniu wiedzy o samochodach, czy wreszcie zróżnicowanym talencie i predyspozycjach do prowadzania auta. Instruktor nauki jazdy musi brać te wszystkie czynniki pod uwagę, traktując każdego kursanta w odpowiedni sposób. Powinien on być cierpliwy i wyrozumiały – zwracać uwagę na błędy, ale jednocześnie odnosić się do szkolonych przez siebie osób z szacunkiem. Takie podejście buduje dobrą atmosferę oraz sprawia, że kursant z chęcią przychodzi na kolejne godziny jazd i doskonali swoje umiejętności.

Gdzie znaleźć dobrego instruktora nauki jazdy? 

W dzisiejszych czasach, kiedy szkoły nauki jazdy wyrastają niczym grzyby po deszczu, nie łatwo znaleźć OSK z dobrym zespołem instruktorów. Jeśli szukasz właściwego ośrodka nauki jazdy, pamiętaj, aby zaufać właściwym osobom, na właściwym miejscu. Taką szkołą, posiadającą wykwalifikowany zespół instruktorski, jest m.in. Ośrodek Szkolenia Kierowców ,,Manewr" we Wrocławiu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas