Artykuł sponsorowany Szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej – kurs, od którego zależeć może czyjeś życie.

Szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej – kurs, od którego zależeć może czyjeś życie.

Każdy z nas powinien znać zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Nigdy nie wiadomo bowiem, kiedy taka wiedza może nam się przydać. W życiu trzeba być przygotowanym na każdą ewentualność, a powszechność wypadków drogowych, różnych sytuacji życiowych i komplikacji losu, wymusza na nas zdobycie określonych umiejętności. Ważne, by w sytuacji zagrożenia potrafić podjąć odpowiednie kroki, niezależnie od tego czy osobą potrzebującą pomocy będzie członek naszej rodziny, nieznajomy przechodzeń na ulicy czy ciężarna kobieta w tramwaju. Jak wygląda szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej?

Pierwsza pomoc przedmedyczna – charakterystyka

Mianem pierwszej pomocy przedmedycznej określa się wszystkie czynności, które wykonywane są na poszkodowanym w miejscu wypadku lub w czasie nagłego wystąpienia u niego objawów choroby. Czynności te zobowiązany jest przeprowadzić każdy z nas, aż do momentu pojawienia się fachowej opieki medycznej. Brak reakcji i prób udzielenia jakiejkolwiek pomocy poszkodowanemu może wiązać się nawet z karą pozbawienia wolności. Jak informuje specjalista z firmy Jul-Mat, która zajmuje się organizacją szkoleń BHP i P.POŻ – niezwykle ważne jest, by pierwsza pomoc przedmedyczna udzielona została we właściwy sposób. Właśnie z tego powodu każdy człowiek powinien przejść profesjonalne szkolenie, które wyposaży go w wiedzę mogącą w przyszłości uratować czyjeś życie.

Jak wygląda kurs?

Szkolenia z pierwszej pomocy mogą mieć różnorodny zakres. Uzależnione jest to od wieku kursantów, grupy zawodowej, do której należą oraz prezentowanych w czasie zajęć treści. Istotne jest, by każdy kurs pierwszej pomocy prowadzony był według aktualnych wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji. Każde profesjonalne szkolenie powinno być podzielone na dwie części – teoretyczną i praktyczną. Ważne jest bowiem, by zdobytą wiedzę teoretyczną, kursanci potrafili zademonstrować na specjalnych manekinach czy innych pomocach dydaktycznych. Jakie informacje przekazywane są na szkoleniu? Kursanci uczą się:

  • jak zabezpieczyć miejsce wypadku,
  • jak ocenić funkcje życiowe osoby poszkodowanej,
  • jak szybko i skutecznie wezwać pomoc,
  • jak przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową,
  • jak zareagować w czasie wystąpienia np. ataku padaczkowego,
  • jak opatrzyć konkretne rany i urazy.

Ze szkoleń tego typu powinny skorzystać zwłaszcza te osoby, które żyją bądź pracują w warunkach podwyższonego ryzyka wystąpienia jakiegoś wypadku. Mowa tutaj o nauczycielach w szkołach, pracownikach budowlanych czy robotnikach na halach produkcyjnych.

Szkolenia dla firm i zakładów pracy

Szkolenia z pierwszej pomocy przedmedycznej pracowników są obowiązkowe i odbywają się ramach kursu BHP. Koszty związane z edukacją podwładnych i organizacją takiego szkolenia pokrywa pracodawca. Bardzo często jednak szkolenia tego typu mają jedynie charakter teoretyczny. Warto więc podjąć współpracę z rzetelną firmą szkoleniową, która zadba również o to, by podwładni mieli możliwość przeprowadzenia konkretnych ćwiczeń na fantomach. Zdecydowanie podnosi to jakość kursu i sprawia, że – w sytuacji zagrożenia – pracownicy reagują pewniej, skuteczniej i bezzwłocznie. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas