Artykuł sponsorowany Na czym polega metoda Montessori? Tłumaczy ekspert z krakowskiego Przedszkola Montessori

Na czym polega metoda Montessori? Tłumaczy ekspert z krakowskiego Przedszkola Montessori

Rodzice kilkulatków stają z czasem przed wyborem fundamentalnym dla rozwoju swoich dzieci. Ich zadaniem jest wysłanie pociechy do odpowiedniej placówki edukacyjnej. Obok tradycyjnych przedszkoli państwowych i prywatnych warto zwrócić uwagę na innowacyjne przedszkola stosujące coraz popularniejszą w naszym kraju metodę Montessori. Dziecko wychowane zgodnie z tą metodą ma stać się samodzielne, pracowite i odpowiedzialne. Na czym polega pedagogika Montessori?

Skąd pochodzi metoda Montessori?

Pedagogika Montessori zyskuje coraz więcej zwolenników również w Polsce. To innowacyjny i odmienny od tradycyjnego system wychowawczy i edukacyjny. Stosuje go z powodzeniem krakowskie Przedszkole Montessori. Sama metoda pochodzi od włoskiej lekarki i pedagożki Marii Montessori, która nie zgadzała się z tradycyjnym modelem edukacji opartym na dyscyplinie, siedzeniu w ławkach i ograniczaniu ciekawości dzieci. Odkryła, że problemy z kształceniem i rozwojem najmłodszych mają podłoże pedagogiczne, a nie medyczne, i postanowiła zapewnić dzieciom odpowiednie warunki wychowawcze. Jej innowacyjne metody pedagogiczne sprawiły, że jej niepełnosprawni uczniowie zaczęli uczyć się lepiej, niż ich zdrowi rówieśnicy. W 1907 roku otworzyła pierwszą szkołę działającą w zgodzie z jej założeniami. Metody Marii Montessori szybko stały się sławne na całym świecie i są w niezmienionej formie stosowane do dzisiaj.

Założenia pedagogiki Montessori

Metoda stosowana przez Przedszkole Montessori jest odmienna od tradycyjnego modelu edukacji. Opiera się na kształtowaniu umiejętności maluchów zgodnie z ich indywidualnym tempem rozwoju. Nauczyciele skupiają się na umożliwieniu podopiecznym poznawania świata wszystkimi zmysłami. Dzieci uczą się tego, na co mają ochotę, dzięki czemu nauka daje im satysfakcję. Opiekun pełni rolę obserwatora szanującego wybory malucha. To on dostosowuje program nauczania do możliwości, a przede wszystkim zainteresowań swojego ucznia. W metodzie Montessori nie ma miejsca na rywalizację ani system nagród i kar.

Do najważniejszych zasad panujących w krakowskim Przedszkolu Montessori należy samodzielność – nauczyciele pomagają dzieciom wykonywać zadania samodzielnie i według ich uznania. Maria Montessori odrzuciła system kar i nagród, co pozwala maluchom uczyć się bez przymusu. Rola nauczyciela ograniczona jest do wspierania wyborów dzieci – nie ma tu miejsca na ocenianie. Uczniowie pracują w swoim tempie i zgodnie z zainteresowaniami. Oprócz tego dzieci montessoriańskie uczą się koncentracji i utrzymywania porządku. Przedszkole Montessori umożliwia im osiągnięcie samodzielności oraz podążanie własną drogą w późniejszym życiu. 

Opracowanie:

Marta Derkowska Klub Dla Dzieci Montessori

Kraków , Szwedzka 68 lok. 1

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas