Materiał Partnera Kurs HDS- czym jest i dlaczego warto go zrobić?

Kurs HDS- czym jest i dlaczego warto go zrobić?

Obecny postęp technologiczny sprawia, że firmy potrzebują coraz więcej pracowników różnych maszyn. Jedną z takich prac jest stanowisko operatora żurawia. Aby możliwe było wykonywanie tej pracy, niezbędne jest ukończenie kursu HDS. Z tego artykułu dowiesz się na czym polega zrobienie takiego kursu, czym kierować się wybierając firmę świadczącą tego typu usługi. Ponadto, jakie uprawnienia musisz posiadać, aby móc pracować na tym stanowisku.

Na początek powinieneś dowiedzieć się, czym są urządzenia HDS. Hydrauliczny Dźwig Samochodowy to urządzenie wielkogabarytowe, dzięki któremu możesz przenosić ładunki oraz podnosić ciężkie przedmioty. Urządzenie pracuje na specjalnym układzie hydraulicznym. Uwzględniając wytrzymałość tego układu oraz maksymalną wagę, jaką może udźwignąć maszyna należy wybrać odpowiedni rodzaj  (zależy to od przedmiotów, które masz zamiar przewozić). Nie można wybrać dźwigu, którego maksymalny załadunek jest niższy od wagi przewożonych towarów. Może to spowodować awarię, a co gorsze, zagrozić życiu pracownikowi. Hydrauliczny dźwig samochodowy szczególnie przydatne jest na budowie, tam operator żurawia jest niezbędny. Często na jednej budowie potrzebnych jest kilka takich pracowników.

Czy warto pracować jako operator żurawia?

Praca jako operator żurawia wymaga ukończenia odpowiedniego kursu. Po jego pomyślnym zakończeniu możesz zacząć pracować. Jednak jest kilka kwestii, które dyskwalifikują niektóre osoby z tego stanowiska. Są to:

  • zaburzenia równowagi, słuchu, czy też wzroku
  • choroby układu kostno-stawowego
  • choroby układu krążenia oraz sercowo-naczyniowego
  • choroby lękowe, stany depresyjne.

Jeżeli nie masz żadnego z tych zaburzeń oraz ukończyłeś kurs, możesz bez problemu ubiegać się o stanowisko w firmie, która poszukuje takich osób. Średnie zarobki w kraju wynoszą 4000 złotych netto. Jednak uzależnione jest to od firmy. Kwota jaką możesz zarobić w tej pracy jest dosyć dobra, zatem warto ubiegać się o taką pracę. Nie możesz jednak zapomnieć, że jest to bardzo odpowiedzialna posada.

Jakie wymagania musisz spełnić, aby zrobić kurs HDS?

  • posiadanie co najmniej podstawowego wykształcenia
  • ukończone 18 lat
  • posiadanie ważnego prawa jazdy kategorii C
  • zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych

Bardzo ważne jest, aby zdecydować się na wykonanie kursu w profesjonalnej firmie, która świadczy tego typu usługi oraz posiada doświadczenie w swojej branży. Jedną z takich firm jest Jazda na Max, która zatrudnia tylko profesjonalnych pracowników oraz posiada grono zadowolonych klientów.

 

Opracowanie:

Podziel się