Artykuł sponsorowany Jakie wykształcenie powinien posiadać ratownik medyczny?

Jakie wykształcenie powinien posiadać ratownik medyczny?

Ratownicy medyczni to specjaliści, którzy jako pierwsi udzielają fachowej pomocy w sytuacjach nagłego zagrożenia życia lub zdrowia. Posiadają uprawnienia do udzielania świadczeń zdrowotnych, jednak nie są lekarzami. Aby zostać ratownikiem medycznym, niezbędne jest zdobycie wykształcenia i ukończenie studiów na kierunku ratownictwo medyczne, choć aby zostać ratownikiem – wystarczy jedynie kurs pierwszej pomocy.

Jaka jest więc różnica pomiędzy ratownikiem, ratownikiem medycznym, a lekarzem medycyny ratunkowej? Czy ratownik medyczny musi ukończyć medycynę? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.

Ratownik medyczny

Na początku zajmiemy się głównym tematem, jednak dla zrozumienia całości, w dalszej części artykułu wyjaśnimy również pojęcia zawodów pokrewnych. Ratownikiem medycznym może zostać osoba, która ukończy przynajmniej trzyletnie studia licencjackie na kierunku ratownictwo medyczne. Studia I stopnia uprawniają do wykonywania tego zawodu. Warto wspomnieć, że nie jest to tytuł lekarza, a głównym miejscem pracy ratownika medycznego jest karetka – choć może on również pracować na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym.

Nie są to studia łatwe. Jest to kierunek medyczny, na którym poruszany jest szeroki zakres zagadnień, dotyczących pierwszej pomocy, anatomii człowieka, technik zabiegów medycznych, diagnostyki obrazowej, zaawansowanych czynności ratunkowych i wielu innych. Ratownik medyczny poznaje zagadnienia związane z położnictwem i ginekologią, neurochirurgią, chorobami wewnętrznymi, kardiologią, traumatologią, toksykologią, laryngologią, chorobami zakaźnymi oraz intensywną terapią.

Studenci, którzy chcą w przyszłości zostać ratownikami medycznymi, biorą również udział w obozach sprawnościowych, organizowanych np. przez GOPR lub WOPR. Ratownik musi być bowiem przygotowany na każdą okoliczność. Studia o kierunku ratownictwo medyczne znajdziemy m.in. na wydziale nauk o zdrowiu w Wyższej Szkole Gospodarki Krajowej w Kutnie.

Lekarz medycyny ratunkowej

Inną drogą jest możliwość uzyskania tytułu lekarza medycyny ratunkowej. W tym przypadku niezbędne jest ukończenie studiów lekarskich, które trwają sześć lat. Następnie odbywa się staż oraz specjalizację z dziedziny medycyny ratunkowej. Całość kończy się egzaminem państwowym ustnym oraz pisemnym. Osoba taka uzyskuje tytuł lekarza, a jej głównym miejscem pracy są szpitalne oddziały ratunkowe. Lekarz medycyny ratunkowej jest również jedną z osób, która jest obecna w karetce „S”, czyli specjalistycznej.

Ratownik

Ratownikiem, ale nie ratownikiem medycznym, może zostać osoba, która nie ukończy studiów, a jedynie zdobędzie odpowiednie kwalifikacje do udzielania pierwszej pomocy. Taka osoba nie może jeździć do wypadków w karetce – może jedynie udzielać pomocy doraźnej, jeśli zajdzie taka potrzeba. Dotyczy to przede wszystkim wszystkich pracowników służb mundurowych, którzy mają obowiązek przejść szkolenie z udzielania pierwszej pomocy. Wykształcenie jest tutaj bez znaczenia – ratownikiem może zostać każdy.

I tak na przykład, aby zostać ratownikiem GOPR lub WOPR, niezbędna jest jedynie chęć, sprawność fizyczna oraz ukończenie podstawowego kursu pierwszej pomocy przedlekarskiej. Należy ukończyć staż kandydacki, przejść kurs oraz zdać egzamin, który potwierdzi wiedzę teoretyczną oraz umiejętności praktyczne. Choć ratownik nie może udzielać świadczeń medycznych, jego wiedza oraz umiejętności mogą przyczynić się do ochrony zdrowia lub życia osób poszkodowanych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas