Materiał Partnera Jakie są kursy spawania i w jaki sposób wybrać dobry kurs?

Jakie są kursy spawania i w jaki sposób wybrać dobry kurs?

Spawanie to jedna z najlepszych oraz najczęściej stosowanych metod na trwałe łączenie ze sobą dwóch materiałów metalowych. Niekiedy spawanie wykorzystuje się też do zespalania innych tworzyw. Zarobki dobrego spawacza są bardzo zadowalające, dlatego kursy spawalnicze cieszą się dużą popularnością. Jednak nie każdy kurs jest taki sam. Na jakie kursy możemy się zapisać oraz jak wybrać te najlepsze?

Kursy spawania – jakie są?

Firmy przeprowadzające szkolenia i kursy oferują swoim klientom między innymi kursy spawalnicze. Takich kursów jest dość dużo i nie każdy jest taki sam. Szkolenia spawalnicze dotyczą rozmaitych form spawania. Jedną z nich jest spawanie MIG/MAG. Ta metoda zespalania materiałów polega na wykorzystywaniu łuku elektrycznego, który powstaje między topliwą elektrodą a obrabianym materiałem. Osoby uczęszczające na taki kurs dowiadują się też, czym są gazy osłonowe i jakich gazów używać w danej metodzie spawania. W metodzie MIG jest to gaz obojętny, a w metodzie MAG gaz aktywny. Dzięki tej metodzie spawania łączy się m.in. miedź, aluminium czy stal. Początkujący spawacze w tej metodzie korzystają z migomatu, który sprawdza się, gdy nie ma konieczności stosowania wysokim temperatur.

Kursy spawania dotyczą też metody TIG, czyli uniwersalnego sposobu spawania. Dzięki tej metodzie możliwe jest łączenie niemalże wszystkich metali w różnych pozycjach. Osoby uczęszczające na kursy uczą się m.in. tego, jak zachować czystość spawu i jego wysoką jakość. Ostatnim z najpopularniejszych jest kurs spawania metodą MMA, czyli bardzo uniwersalna metoda łukowego spawania. Dlaczego warto uczęszczać na takie szkolenia? Przede wszystkim ze względu na to, że ten sposób spawania sprawdzi się w wielu różnych sytuacjach terenowych i na budowach. To możliwe jest dzięki temu, że system spawalniczy można przenosić. Spawanie MMA możliwe jest w każdej pozycji oraz pod wodą. Metoda ta wykorzystywana jest do łączenia ze sobą przedmiotów np. z żeliwa, miedzi oraz niklu.

Jak wybrać dobry kurs spawalniczy?

Wymienione powyżej kursy spawalnicze to oczywiście niejedyne kursy, na jakie możemy się zapisać, gdy chcemy zostać spawaczem. Zanim jednak zapiszemy się na konkretny kurs, powinniśmy wcześniej dobrze przemyśleć to, gdzie chcemy pracować. To właśnie ten czynnik powinien mieć największy wpływ na to, jaki kurs wybierzemy. Rozmaite kursy w tym kierunku oferuje Ośrodek Kształcenia Zawodowego Profesja z Radomia na Mazowszu. Udając się tam, możemy również liczyć na pomoc w wyborze odpowiedniego kursu do naszych predyspozycji.

Wybierając odpowiednie miejsce, gdzie odbędziemy kurs, musimy zwrócić uwagę na to, czego możemy się nauczyć i kto będzie nam przekazywał wiedzę. Oprócz tego trzeba patrzeć na program kursu. Bardzo ważne jest też to, aby oprócz zajęć teoretycznych, moglibyśmy odpowiednio przygotować się do wykonywania zawodu spawacza w sposób praktyczny. Patrząc na oferty kursów, warto wybierać te, gdzie jest dużo zajęć praktycznych.

Opracowanie:

Podziel się