Artykuł sponsorowany Jakie korzyści dają dziecku zajęcia z robotyki?

Jakie korzyści dają dziecku zajęcia z robotyki?

Roboty i nowoczesne technologie otaczają nas ze wszystkich stron pod różnymi postaciami. Ich rosnące możliwości fascynują nie tylko dorosłych, ale również dzieci, dla których komputery to już codzienność. Kierunek rozwoju wielu dziedzin naszego życia leży właśnie w robotyce i automatyce, warto zatem pobudzać zainteresowanie dziecka tym tematem, tym bardziej że umiejętność budowania robotów przyniesie mu indywidualne korzyści. Dowiedz się, jakie.

Edukacja na miarę XXI wieku

Szkoła jest miejscem, gdzie dzieci i młodzież zdobywają wiedzę oraz umiejętności niezbędne w dorosłym życiu. Poznają rozmaite dziedziny nauki, dzięki czemu są w stanie odkryć swoją pasję czy przyszły zawód. Niestety program nauczania jest wypełniony tak dużą ilością treści, że w szkole brakuje miejsca przede wszystkim na praktykę, a także na te bardziej specyficzne tematy wymagające od prowadzącego głębszej znajomości tematu. Do takich należy robotyka łącząca w sobie zagadnienia z zakresu informatyki oraz techniki. Dotyczy ona projektowania i budowania inteligentnych maszyn. To dziedzina o coraz większym znaczeniu choćby ze względu na  rosnącą rolę robotów w naszym codziennym życiu.

W szkole jednak brak czasu oraz warunków, by zapoznać uczniów z czymś więcej niż krótką teorią. A wiadomo, że skuteczna nauka odbywa się w drodze eksperymentu i doświadczenia. Dlatego coraz większą popularnością, zarówno wśród nauczycieli, jak i rodziców cieszą się projekty takie jak firma Ale Robot działająca w Łodzi. W ramach prowadzonych zajęć z robotyki nauka odbywa się poprzez zabawę, co jak udowodniły liczne badania, przynosi najlepsze efekty w edukacji. Warto przy tym zaznaczyć, że warsztaty z robotyki dla dzieci i młodzieży to nie tylko zdobywanie umiejętności wyłącznie w tym zakresie. Forma spotkań pozwala rozwijać:

  • zdolności manualne,
  • widzenie przestrzenne,
  • logiczne myślenie,
  • umiejętność czytania dokumentacji technicznej,
  • umiejętność planowania,
  • umiejętność pracy w zespole.

Przy dostosowaniu poziomu trudności do wieku uczestników warsztatów możliwe jest przeprowadzenie zajęć zarówno w przedszkolu i klasach nauczania zintegrowanego, jak i wyższych klasach szkoły podstawowej czy szkołach średnich. W przypadku tych pierwszych większy nacisk położony jest na dobrą zabawę, w przypadku drugich rozszerzona zostaje część teoretyczna i programistyczna.

Przebieg zajęć z robotyki

Jak już wspomnieliśmy, warsztaty z budowania robotów są dostosowane do wieku uczniów, co pozwala im w pełni uczestniczyć w zajęciach oraz bez problemu przyswajać prezentowane treści. Kurs Młody Robotyk podzielony jest na trzy etapy, co umożliwia uczestnikom kontynuowanie nauki, jeśli zainteresuje ich dalsze konstruowanie robotów. Na każdym z nich zajęcia odbywają się według tego samego modelu, który obejmuje:

  • krótki teoretyczny wstęp w postaci wykładu uzupełnionego zdjęciami lub filmami,
  • budowę robotów – na niższym poziomie według instrukcji i według własnego pomysłu na wyższym,
  • programowanie robotów w intuicyjnym trybie graficznym.

Spotkania odbywają się w trakcie semestru szkolnego; w godzinach popołudniowych w tygodniu lub w weekendy, dzięki czemu nie kolidują one z zajęciami lekcyjnymi ucznia. Coraz częściej też same szkoły decydują się na organizację warsztatów z robotyki we współpracy z wykwalifikowanymi instruktorami. Jeśli planujemy zapisać dziecko na podobne zajęcia, warto pomyśleć najpierw o urządzeniu tematycznych urodzin z robotami. Budowanie robotów czy uczestnictwo w zabawach z ich wykorzystaniem może wzbudzić zainteresowanie przyszłych inżynierów i zachęcić ich do poznawania tajemnic robotyki.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas