Artykuł sponsorowany Jak zostać zawodowym kierowcą?

Jak zostać zawodowym kierowcą?

Zawód kierowcy zawodowego cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka. Po pierwsze dynamiczny rozwój branży transportowej, która w ostatnich kilkunastu latach systematycznie zwiększa udział w rynku przewozów towarowych i osobowych. Po drugie korzystne wynagrodzenie. Po trzecie możliwość poznania nowych krajów. Uzyskanie uprawnień kierowcy zawodowego wymaga jednak czasu, ukończenia wielu kursów oraz zdania odpowiednich egzaminów.

Kto i jak może zostać zawodowym kierowcą?

Wielu młodych ludzi, zwłaszcza tych, którzy fascynują się motoryzacją marzy, aby zostać kierowcą zawodowym. Biorąc pod uwagę rozwój usług przewozowych zawód ten ma wielki potencjał. Trzeba jednak jasno powiedzieć, że bycie zawodowym kierowcą nie jest zajęciem łatwym. Poza tym uzyskanie odpowiednich uprawnień wymaga kilku lat, w czasie których zdobywa się niezbędne doświadczenie oraz uczestniczy w kursach zawodowych. Pierwszym krokiem na drodze do zostania zawodowym kierowcą jest uzyskanie prawa jazdy kategorii B. Dokument taki umożliwia staranie się o prawa jazdy wyższych kategorii, które z kolei uprawniają do kierowania pojazdami ciężarowymi czy autobusami. Drugim niezbędnym warunkiem jest wiek. W przypadku prawa jazdy kategorii C osoba musi mieć 21 lat, a kategorii D 24 lata. Trzecim warunkiem jest ukończony kurs kwalifikacji wstępnej przyspieszonej w ilości 140 godzin. Istnieje jednak możliwość obniżenia bariery wieku poprzez ukończenie kursu kwalifikacji wstępnej trwający 280 godzin. Wówczas wymagany wiek to 18 lat dla kategorii C oraz 21 dla kategorii D. Bardzo ważną kwestią jest stan zdrowia kandydata na kierowcę zawodowego. Dlatego badania takich osób są bardziej szczegółowe. Wbrew stereotypom bycie kierowcą nie jest zawodem wyłącznie męskim. Panie, które zdecydowały się na ten zawód z powodzeniem sprawdzają się w tej pracy.

Rodzaje uprawnień kierowców zawodowych

Uprawnienia kierowców zawodowych zostały podzielone na kilka grup i są uzależnione od kategorii posiadanego prawa jazdy. Wymieniamy następujące kategorie praw jazdy dla kierowców zawodowych: C, C+E, C1, C1+E, D, D+E, D1, D1+E. Różnią się one od siebie zakresem uprawnień. Kategoria C upoważnia do kierowania pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu. Ciągnikiem rolniczym, pojazdem wolnobieżnym oraz zespołem złożonym z tego pojazdu i przyczepy lekkiej. Natomiast zakres prawa jazdy kategorii D+E jest rozszerzony o uprawnienia do kierowania zespołem pojazdów składającym się z autobusu i przyczepy;

zespołem pojazdów złożonym z ciągnika rolniczego z przyczepą (przyczepami) lub pojazdu wolnobieżnego z przyczepą. Bez względu na posiadane kwalifikacje każdy kierowca zawodowy ma obowiązek uczestnictwa w szkoleniach okresowych. Pozwalają one przedłużyć posiadane uprawnienia i są ważne przez pięć lat. Istnieją także bardzo specjalistyczne kursy obsługi np. maszyn budowlanych kierowane do osób chcących zostać operatorami tego rodzaju sprzętu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas