Artykuł sponsorowany Jak zostać arborystą?

Jak zostać arborystą?

Czy miłość do drzew i wspinaczki da się połączyć w pracy zawodowej? Oczywiście, jeśli tylko zdecydujemy się na ukończenie szkolenia arborystycznego. Arborysta to dość rzadko spotykany, a w obecnych czasach, bardzo potrzebny zawód. Specjalista ten dba bowiem o kondycję drzew i krzewów w ogrodach i parkach. Daleko mu jednak do typowego ogrodnika. Czym dokładnie zajmuje się arborysta? Jaką drogę kształcenia należy obrać, by nim zostać?

Arborysta – „chirurg drzew”

Istotą pracy arborysty jest utrzymanie drzew i krzewów na terenach zielonych. Pielęgnacja roślin odbywa się na wysokościach, przy pomocy ciężkich sprzętów. Specjaliści nie korzystają jednak z drabin czy podnośników. W swojej codziennej pracy stosują techniki alpinistyczne – wspinają się na drzewa przy użyciu lin. Do ich obowiązków należy między innymi:

  • prześwietlanie koron,
  • redukcja koron,
  • usuwanie posuszu,
  • usuwanie złamanych, niebezpiecznych konarów,
  • wycinka drzew metodą sekcyjną,
  • wykonywanie cięć pielęgnacyjnych.

Arboryści często nazywani są „chirurgami drzew”. Każde wykonywane przez nich cięcie cechuje niezwykła wręcz precyzja. Dzięki temu koronom nadaje się określony kształt, bez konieczności okaleczania drzew. Rośliny rosną zdrowo i cyklicznie poddawane są kolejnym zabiegom. Warto dodać, że arboryści pracują najczęściej tam, gdzie dostęp do drzew lub krzewów jest utrudniony. Zwykle dzieje się tak na obszarach zurbanizowanych.

Co zrobić, by pracować w tym zawodzie?

W naszym kraju istnieje wiele placówek, które zajmują się szkoleniem arobrystów. Jedną z nich jest EKOdrwal. Firma ta oferuje dwa rodzaje kursów – podstawowy i zaawansowany. Na ten pierwszy mogą zapisać się osoby pełnoletnie, które posiadają zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań co do wykonywania prac na wysokościach. Na szkoleniu kursanci zdobędę wiedzę na temat technik instalacji olinowania, sposobów wchodzenia na drzewo i poruszania się po jego koronie oraz nauczą się wiązania podstawowych węzłów. Przekazane zostaną również informacje o pielęgnacji drzew i krzewów, ich nasadzaniu, nawożeniu i zwalczaniu szkodników.

Osoby, które pragną uczestniczyć w szkoleniu zaawansowanym, muszą najpierw ukończyć kurs podstawowy. Ponadto wymagane jest, by zainteresowani odbyli również kurs na operatora pił mechanicznych lub ukończyli szkolenie drwalskie. Kursanci muszą również udokumentować swoją wcześniejszą praktykę w pracy z drzewami. Trzeba zaznaczyć, że nie każdy kandydat na arborystę nadaje się na to stanowisko. Oprócz ukończonych kursów, przyszły specjalista powinien wyróżniać się dobrą koordynacją ruchową, dużą siłą fizyczną, odpowiedzialnością oraz wyobraźnią.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas