Materiał Partnera Jak uzyskać certyfikat na meble?

Jak uzyskać certyfikat na meble?

W interesie każdego producenta mebli leży to, by udowodnić, że jego wyrób jest bezpieczny, wytrzymały i wykonany zgodnie z obowiązującymi normami. Klienci znacznie chętniej decydują się na zakup produktów, które posiadają odpowiednie atesty. Są one dowodem na to, że wyrób odznacza się wysoką jakością oraz dają użytkownikom gwarancję, że mebel będzie dobrze służył przez długie lata. Jak zdobyć taki certyfikat?

Meble dziecięce i szkolne muszą posiadać certyfikaty

Firmy produkujące meble, dobrowolnie poddają swoje wyroby badaniom technicznym, jeśli jednak przedsiębiorstwo zajmuje się tworzeniem mebli dziecięcych lub szkolnych jest do tej czynności zobowiązane. Rodzice chcą mieć pewność, że meble, którymi wyposażą dziecięcy pokój będą dla malca w pełni bezpieczne. Najbardziej restrykcyjne przepisy dotyczą łóżeczek dla niemowląt. Podczas zakupów, klienci często proszą sprzedawców o przedstawienie stosownych certyfikatów. Jest to dla nich ważniejsze niż design i cena łóżeczka. Meble bez atestu nie mogą też pojawić się w żadnej placówce szkolnej i przedszkolnej. Zarówno krzesła, jak i biurka muszą spełniać wszelkie normy, określone prawem unijnym.

Jak zdobyć atest?

Kontrolą stanu technicznego mebli oraz ich atestowaniem zajmują się specjalistyczne firmy. Jedną z nich jest Laboratorium Badania Mebli. Specjaliści przy pomocy fachowego sprzętu oceniają wytrzymałość, trwałość i stateczność mebli. Badaniu podlega pojedynczy wyrób lub cała grupa produktów, które są podobnej konstrukcji, ale różnią się detalami. Jeśli meble pozytywnie przejdą przez kontrolę jakości, zostaje wydany bezterminowy certyfikat, który poświadcza ich klasę. Producent musi zachować powtarzalność i stabilność procesu produkcyjnego. Oznacza to, że każdy kolejny mebel, który powstaje, musi być identyczny jak ten, który został poddany badaniu. Kontroli stanu technicznego można poddać dowolne wyroby. Najczęściej są to meble do siedzenia, takie jak krzesła, sofy czy fotele. Producenci decydują się również na atestowanie łóżek i materacy, gdyż klienci coraz częściej zwracają uwagę na jakość tych produktów. Ponadto kontroli można poddać szafy, regały czy komody. Meble do przechowywania narażone są na znaczne obciążenia. Dzięki przeprowadzeniu specjalistycznych badań, producent może precyzyjnie określić dozwolony balast. Wielu przedsiębiorców obawia się, że wydanie certyfikatu wiąże się z wysoką ceną i długim czasem oczekiwania na przyznanie atestu. Tymczasem profesjonalne laboratoria badania mebli, dokonują niezbędnych czynności w możliwe jak najkrótszym czasie. Zależnie od wielkości zamówienia, ceny można również negocjować. Warto pamiętać, że atestowany mebel jest dużo atrakcyjniejszy dla klienta. Wiele osób wychodzi z założenia, że lepiej zapłacić nieco więcej za dobrej jakości produkt niż co jakiś czas wymieniać tanie meble na nowe.

Podziel się