Materiał Partnera Jak utrwalić słownictwo w języku obcym? Praktyczne porady

Jak utrwalić słownictwo w języku obcym? Praktyczne porady

Nauka języka dawno wyszła poza szkołę. Obecnie na własną rękę mogą uczyć się tysiące osób w różnym wieku. Bogata oferta najróżniejszych kursów umożliwia im przyswajanie nowego słownictwa i szukanie nowych sposobów na jego zapamiętywanie. Wciąż są jednak uczniowie, którym sprawia to trudność. Na szczęście jest kilka sprawdzonych metod, które pozwalają utrwalić sobie słówka i wracać do nich, kiedy pojawi się taka konieczność.

Skuteczne sposoby, które pomagają zapamiętać słówka

Nauka dowolnego języka może być monotonna i nudna, ale nie jest to reguła. Uczenie się czegoś na pamięć nigdy nie było dobrym sposobem na przyswojenie sobie słownictwa. Na szczęście są inne metody, między innymi:

  • korzystanie z fiszek, czyli karteczek, na których z jednej strony są wypisane słówka po polsku, a z drugiej w języku obcym;

  • granie w skojarzenia – do słówek można przyporządkować obrazki albo słowa brzmiące podobnie w języku polskim.

Nauka języka może być urozmaicona także przez własnoręcznie przygotowywane notatki. Dzięki temu zapamiętuje się lepiej oraz łatwiej jest wrócić do tego, czego się zapomniało. Dlatego warto założyć papierowy lub elektroniczny zeszyt do języka.

W nauce języka może pomóc także rozrywka. Większość osób najlepiej uczy się, kiedy nie jest świadoma, że pracuje nad słownictwem. Dlatego wielu nauczycieli poleca:

  • oglądanie filmów i seriali z oryginalnym dźwiękiem,

  • granie w obcojęzyczne gry edukacyjne lub fabularne,

  • sięganie po gry planszowe rozwijające słownictwo,

  • szukanie okazji do porozmawiania w danym języku.

Każda aktywność, która jest bardziej rozbudowana, niż zwykłe czytanie i zapamiętywanie słówek, działa na mózg stymulująco. Emocje wspomagają zapamiętywanie, dlatego wprowadzenie do nauki elementów rywalizacji albo dobrej zabawy ułatwi przyswajanie słownictwa nawet u osób dorosłych.

Jak można dowiedzieć się, które słówka są przydatne?

Nie wszystkie słówka wymagają dokładnego opanowania. Żeby przekonać się, które z nich są niezbędne do sprawnej komunikacji, warto zapisać się na kurs językowy albo zajęcia indywidualne, oferowane między innymi przez BEST GERMAN. Szkoły językowe dla dorosłych zapewniają całą masę przydatnych ćwiczeń, które nakierowują na przydatne słownictwo. Można z nimi opracować także indywidualny plan nauczania nastawiony na konkretne umiejętności lub cel. Dzięki temu całą swoją energię i czas przekieruje się na zapamiętywanie dokładnie takich słówek, które będą przydatne w przyszłości. Nie ma sensu skupiać się na tym, do czego wykorzystania okazja nigdy się nie nadarzy.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas