Artykuł sponsorowany Jak się uczyć efektywnie? Praktyczne wskazówki

Jak się uczyć efektywnie? Praktyczne wskazówki

Stałe podnoszenie kwalifikacji zawodowych to cecha charakterystyczna naszych czasów. Wiedzę zdobywamy w szkole, na studiach, kursach i szkoleniach, ale również w miejscu pracy i życiu codziennym. Warto więc robić to efektywnie. Jak? Okazuje się, że wcale nie jest to takie trudne. „Wkuwanie” na pamięć jest jedną z najmniej efektywnych technik. Poznaj inne metody, które pozwolą zaoszczędzić mnóstwo czasu.

Dlaczego warto uczyć się efektywnej i szybkiej nauki?

Czy wiesz, że wielokrotne czytanie tego samego tekstu jest ciągle najpopularniejszą metodą nauki w Polsce i na całym świecie? Niestety, jest również najmniej efektywną. Całe szczęście można się uczyć inaczej, wykorzystując wiedzę psychologiczną o tajnikach pamięci i przyswajania wiedzy.

Efektywna i szybka nauka przede wszystkim pozwoli zaoszczędzić mnóstwo czasu. Co ważne, dzięki nim nauka już nie będzie ci się kojarzyć z przykrym obowiązkiem i sprawi coraz więcej radości. Poniższe wskazówki możesz zastosować bez względu na to, czy jesteś na studiach, w szkole zawodowej, czy też w liceum dla dorosłych, takim jak Magnus Prywatne Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych z Wrocławia. Techniki szybkiej nauki mogą być pomocne w pracy, w życiu codziennym, podczas przygotowań do egzaminów lub matury.

Efektywna nauka - jak to zrobić?

Technik efektywnej i szybkiej nauki jest całe mnóstwo. Nie sposób opisać ich wszystkich w jednym artykule, można jednak podać kilka przykładów, które zachęcą do dalszego zgłębiania tematu.

  • Rób sobie testy. Czy wiesz, że wiedza utrwala się wyjątkowo silnie wtedy, gdy próbujesz przypomnieć sobie prawidłowe odpowiedzi? Ucząc się określonej partii materiału, nie czytaj tekstu raz po raz. Zamiast tego, przeczytaj materiał raz lub dwa i zrób sobie prosty test.
  • Zadawaj pytanie „dlaczego”. Szybciej zapamiętasz materiał, który jest racjonalny i logiczny. Dlatego, jeśli jakaś część wydaje się niejasna, zadaj pytanie „dlaczego” i poszukaj odpowiedzi... w materiałach do nauki. Nie muszą to być trudne i skomplikowane pytania - a nawet nie powinny. Zmiana z biernego powtarzania na ciekawskiego ucznia lub studenta pozwoli szybciej przyswoić nowe informacje.
  • Rozłóż naukę w czasie. Sesje nauki oddzielone od siebie co kilka dni (oraz dłużej) są jedną z najlepszych metod polecanych dla osób, które muszą pogodzić naukę z pracą lub innymi obowiązkami. Nauka na ostatni moment jest najmniej efektywna i co prawda będzie wystarczająca, aby zaliczyć egzamin, lecz zdecydowanie niewystarczająca, aby ta wiedza została na dłużej.
Rób powtórki. Aby zapamiętać nowe informacje, nie musisz od początku czytać całej partii materiału. Podczas pierwszego czytania zanotuj najważniejsze punkty, przeredaguj je, zrozum je, a później powtarzaj tylko te najważniejsze zagadnienia.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas