Materiał Partnera Jak przygotować się do egzaminu maturalnego?

Jak przygotować się do egzaminu maturalnego?

Jedynym z najważniejszych egzaminów w życiu człowieka jest matura. Dobry wynik egzaminu maturalnego potrzebny jest przede wszystkim do dostania się na wymarzony kierunek studiów. Dlatego warto porządnie przygotować się do napisania matury. Nauka od świtu do zmierzchu przez kilka tygodni poprzedzających egzamin nie jest dobrym pomysłem. Podpowiemy Państwu, w jaki sposób najlepiej przygotować się do napisania egzaminu maturalnego.

Wyznacz swoje cele

Każda osoba przygotowująca się do napisania matury, powinna jasno określić swoje zamiary związane z tym egzaminem. Dla niektórych celem będzie po prostu zaliczenie egzaminu, ale część osób będzie chciało osiągnąć konkretny wynik egzaminu, umożliwiający im dostanie się wybrany kierunek studiów. Zależnie od wyznaczonych celów, należy podjąć odpowiednie kroki przygotowawcze. Dobrym rozwiązaniem zarówno dla osób mających wątpliwości dotyczące samodzielnej zdolności nauki, jak i tych dążących do wyśrubowania wyniku egzaminy, będzie skorzystanie z kursów maturalnych. Zajęcia przygotowujące do matury powinny być  przeprowadzane w małych grupach o podobnych założeniach co to poziomu zdawania egzaminu maturalnego.

Kursy maturalne – czy warto?

Wiele ośrodków kształcenia posiada w swojej ofercie kursy maturalne, które przygotowują ich uczestników do zdania egzaminu maturalnego. Skorzystać z takich kursów mogą osoby przygotowujące się do zdania matury. Poziom nauczania w czasie kursu dostosowany jest do oczekiwań uczestników. Głównym celem kursów maturalnych jest utrwalenie i rozszerzenie wiadomości z danego przedmiotu zgodnie ze standardami wymagań egzaminacyjnych na danym poziomie. Sposoby nauczania powinny być zróżnicowane i dostosowane do poziomu wiedzy grupy oraz ich możliwości. Profesjonalnie przygotowane kursy prowadzone są w oparciu o specjalnie opracowany program odzwierciedlający wymagania egzaminacyjne. W czasie kursu unika się przekazywania wiedzy mało użytecznej czy niepraktycznej i skupia się na zdobywaniu przydatnej wiedzy i ćwiczeniu niezbędnych umiejętności. Dzięki czemu możliwe jest maksymalne wykorzystanie czasu zajęć.

Kursy maturalne przygotowują do zdania matury z różnych przedmiotów takich jak:

  • matematyka,
  • język polski,
  • chemia,
  • biologia,
  • fizyka,
  • geografia,
  • język angielski.

Regularne zajęcia w kilkoosobowych grupach są świetnym sposobem na poprawienie swojego stanu wiedzy i przygotowanie się do zdania egzaminu maturalnego.

Gdzie udać się na kurs?

Wybór odpowiedniego kursu nie jest łatwym zadaniem. Część placówek zajmujących się prowadzeniem kursów przygotowujących do matury nie realizuje wspomnianych wcześniej założeń, co wpływa negatywnie na poziom kształcenia. Dlatego najlepiej korzystać z usług renomowanych ośrodków kształcenia, takich jak Profesja, które zapewniają odpowiednią wielkość grup, specjalistyczny program zajęć oraz możliwość napisania próbnego egzaminu. Dodatkową zaletą kursów maturalnych prowadzonych przez tę placówkę, są materiały w postaci skryptu papierowego, zawierające wykłady, zadania wraz z rozwiązaniami, ćwiczenia oraz różnego rodzaju wskazówki i uwagi.

Wyniki egzaminu maturalnego są przepustką do kariery zawodowej, dlatego warto dołożyć wszelkich starań, aby zdać go jak najlepiej.

Opracowanie:

Podziel się