Artykuł sponsorowany Jak kształtować dobre nawyki żywieniowe u małego dziecka?

Jak kształtować dobre nawyki żywieniowe u małego dziecka?

I choć za wychowanie w dużej mierze odpowiadają bliscy, w szczególności rodzice dziecka, wiele nawyków wynoszą one również ze żłobka, przedszkola i szkoły. Pierwsze lata są szczególnie ważne w kształtowaniu właściwych nawyków żywieniowych. Zapisując dziecko do żłobka, rodzice często obawiają się o jego dietę. W jaki sposób wygląda żywienie malucha w dobrej placówce i na co zwracać uwagę, podczas jej wyboru?

Odpowiednia dieta

Właściwie zbilansowana dieta to nie tylko dobre samopoczucie dziecka, ale także jego prawidłowy rozwój. Musi być przede wszystkim dostosowana do wieku dziecka oraz bogata w cenne składniki odżywcze, witaminy oraz minerały. Wśród niemowląt i przedszkolaków bardzo często pojawia się wiele niejadków. Kluczowe jest zatem dobranie posiłków nie tylko pod kątem składu, ale także smaku i tego, aby były dla dziecka atrakcyjne wizualnie. Żywnością szczególnie polecaną dla dzieci są gotowane owoce i warzywa, a także odpowiedni dodatek mięs – przede wszystkim delikatnych (np. drób lub ryba) bez dużej ilości tłuszczu. W żłobkach i przedszkolach nie powinny pojawiać się natomiast słodycze i produkty wysoko przetworzone, które zawierają wiele dodatków chemicznych.

Kolejnym ważnym wyznacznikiem jest ustalenie prawidłowych nawyków i pór posiłku. Dzieci nie powinny być zmuszane do jedzenia, jak miało to miejsce za czasu naszych rodziców lub dziadków. Ważne jest, aby godziny posiłków były w takich odstępach, by maluch chętnie zjadł swoją porcję i nie był głodny – pozwala to wyeliminować podjadanie niezdrowych przekąsek.


Czego uczą dobre żłobki?

Dobry żłobek, jak na przykład mieszcząca się w Olsztynie niepubliczna placówka Krasnal, to miejsce, w którym dziecko uczy się nie tylko właściwych nawyków żywieniowych, ale także samodzielności. Pobyt w żłobku pod kątem żywieniowym obejmuje:

  • stałe pory posiłków;
  • zróżnicowaną i dobrze zbilansowaną dietę;
  • dostosowanie naczyń i sztućców bezpiecznych i wygodnych dla dzieci;
  • stały dostęp do picia;
  • brak słodyczy i żywności wysoko przetworzonej;
  • naukę samodzielności – jedzenia rączkami, a potem przy pomocy sztućców.

Dziecko spędza w żłobku lub przedszkolu sporą część dnia, dlatego ważne jest, aby uczyło się w nim podstawowych rzeczy. Zdrowe odżywianie ma ogromny wpływ na rozwijający się organizm, dlatego jego zasady powinny być przestrzegane nie tylko w domu, ale także poza nim. Żłobki uczą również przestrzegania zasad higieny (mycia rąk przed posiłkiem, szczotkowania zębów po jedzeniu), a także ogólnej kultury, czyli jedzenia w ciszy i pozytywnej atmosferze.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas