Materiał Partnera Jak bezstresowo zdać egzamin na prawo jazdy – 5 praktycznych porad

Jak bezstresowo zdać egzamin na prawo jazdy – 5 praktycznych porad

Chcesz zdać egzamin na prawo jazdy, ale obawiasz się, że nie jesteś dostatecznie przygotowany? Zastanawiasz się, co zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na pozytywny wynik egzaminu? Dobra szkoła jazdy to nie wszystko. Wielu kursantów, mimo zrealizowania programu szkoleniowego, nie jest w stanie zdać egzaminu końcowego. Podpowiemy co zrobić, aby poradzić sobie z tym wyzwaniem i poczuć się pewnie za kierownicą.

Nauka jazdy z jednym instruktorem – to błąd!

Częstym błędem popełnianym przez adeptów sztuki jazdy jest kurczowe trzymanie się jednego instruktora. Zmiana instruktora otwiera możliwości na poznanie perspektywy i technik szkoleniowych innej osoby. Pomimo że szkolenie kierowców wydaje się działaniem schematycznym, a poszczególne manewry są wykonywane zgodnie z pewnymi zasadami, wiele zależy od podejścia i zdolności dydaktycznych szkoleniowca. Co więcej, zmiana „pasażera”, pozwoli oswoić się z sytuacją egzaminacyjną i koniecznością zaprezentowania swoich umiejętności przed kompletnie nieznaną osobą.

Dodatkowe lekcje – praktyki nigdy za wiele

Kurs na prawo jazdy kat B obejmuje 30 godzin zajęć praktycznych. Czy po tak krótkim czasie można czuć się pewnie za kierownicą? Wiele osób nie wyobraża sobie podejścia do egzaminu bez zajęć doszkalających, inni decydują się na dodatkowe godziny dopiero po negatywnym wyniku pierwszego egzaminu. Czy jazdy doszkalające rzeczywiście są potrzebne?
Egzamin na prawo jazdy jest niezwykle stresującym doświadczeniem, a świadomość braków technicznych i nieumiejętność sprawnego wykonania manewrów jedynie pogłębiają stres. Wykupienie kilku godzin jazd doszkalających z pewnością wpłynie korzystnie na samopoczucie i obniży poziom stresu.

Atrakcyjne zajęcia teoretyczne

Nauka jazdy nie ogranicza się wyłącznie do zajęć praktycznych. Równie istotne są teoretyczne szkolenia kierowców oraz dostępność materiałów dydaktycznych. Jedną z popularniejszych form nauki teorii na kurs prawa jazdy kategorii B jest e-learning oferowany przez liczne szkoły jazdy m.in. OSK SKUBISZ . To innowacyjna metoda nauki, która pozwala na przyswojenie dużej partii materiału w stosunkowo krótkim czasie, z poziomu platformy internetowej udostępnianej przez szkołę jazdy.

Egzamin kontra szkolenie

Egzamin na prawo jazdy odbywa się na innych warunkach niż przygotowawcze szkolenie kierowców. W związku z tym egzaminowany musi podejmować samodzielne decyzje i nie czekać na wytyczne egzaminatora. Wiele osób, przyzwyczajonych do instruowania przez szkoleniowca, zapomina, że egzamin jest czasem, w którym to oni mają prezentować swoją wiedzę, a nie odwrotnie.

Egzamin końcowy to nie bariera, tylko wyzwanie

Celem egzaminatora nie jest oblanie adepta kierownicy, tylko zweryfikowanie jego umiejętności. Przed podejściem do egzaminu warto uświadomić sobie, że wynik końcowy nie jest najważniejszy. Przyznanie uprawnień do kierowania pojazdem jest złożoną kwestią, dlatego wymogi stawiane przed przyszłymi kierowcami są bardzo wysokie. Odpowiednia motywacja, jazdy doszkalające oraz obniżenie poziomu stresu, to klucz do sukcesu.

Opracowanie:

Podziel się