Materiał Partnera Dlaczego warto uczyć się w niepublicznym liceum?

Dlaczego warto uczyć się w niepublicznym liceum?

W Polsce dzieci i młodzież mają dostęp do darmowej edukacji, lecz nie zawsze jest ona taka, jakiej oczekują rodzice. Publiczne licea często nie są w stanie odpowiednio przygotować uczniów do egzaminu maturalnego. Dobra szkoła niepubliczna to przede wszystkim wykształcona kadra, nauczyciele wchodzący w jej skład zawsze znajdą czas dla ucznia. Dlaczego warto zdecydować się na niepubliczne liceum?

Prywatne czy społeczne?

To pytanie zadaje sobie wiele osób, które zdecydowały się na szkołę niepubliczną. Jedyną istotną różnicą pomiędzy liceum prywatnym i społecznym jest właściciel placówki. W przypadku szkół prywatnych są one zakładane przez osoby fizyczne lub prawne (np. spółki). Jeśli chodzi o licea społeczne, powstają z inicjatywy różnego rodzaju fundacji i stowarzyszeń. Przykładem dobrej szkoły społecznej jest  25. Społeczne Liceum Ogólnokształcące w Warszawie. W przeciwieństwie do szkoły prywatnej, w szkole społecznej o rozdysponowaniu funduszy nie decyduje właściciel, a jest to wspólna decyzja całego zarządu. Bardzo często dochodzi do demokratycznego głosowania wśród rodziców uczniów.

Płacisz – czy możesz wymagać?

„Płace i wymagam” to zwrot, który bardzo często jest używany w przypadku różnego rodzaju płatnych placówek. Jest w nim sporo prawdy, gdyż w przypadku niepublicznych liceów, rodzice mają o wiele więcej do powiedzenia niż w szkołach publicznych. Każdy uczeń jest traktowany indywidualnie i nauczyciele dbają, aby nikt nie pozostał w tyle z materiałem. Oczywiście istnieje również kilka gorszych szkół prywatnych, dlatego warto najpierw spytać o opinię absolwentów danej szkoły lub ich rodziców.

Zalety niepublicznego liceum

Jedną z największych zalet niepublicznych szkół jest bogata oferta dydaktyczna pod względem zajęć dodatkowych oraz wycieczek naukowych i krajoznawczych. Publiczne szkoły organizują ich zdecydowanie mniej, gdyż zwykle brakuje im na to funduszy.

Największe zalety niepublicznego liceum to:

  • małe klasy i grupy ćwiczeniowe, które umożliwiają indywidualne podejście do każdego ucznia,
  • możliwość wybrania dowolnych rozszerzeń, które chce się zdawać na maturze,
  • możliwość realizacji niektórych przedmiotów w języku angielskim,
  • szeroki wybór języków obcych,
  • wyjścia naukowe i teatralne,
  • warsztaty przedmiotowe, językoznawcze i kulturoznawcze.

Podczas wyboru liceum należy pamiętać, że szkoła ta będzie miała ogromny wpływ na całą przyszłość. Wybranie poszczególnej placówki powinno być wspólną decyzją rodziców i dziecka. I choć wiele osób o tym zapomina – ciepła i rodzinna atmosfera w szkole jest równie ważna, jak wysoki poziom nauczania.

Opracowanie:

25 Społeczne Liceum Ogólnokształcące

Warszawa , al. Solidarności 101d

Podziel się