Artykuł sponsorowany Coaching i mentoring - nowoczesne wsparcie w rozwoju osobistym

Coaching i mentoring - nowoczesne wsparcie w rozwoju osobistym

Każdy z nas potrzebuje czasem wsparcia - zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Z pomocą przychodzą wtedy bliscy - ich pomoc jest zawsze nieoceniona. Czasem jednak pomoc przyjaciół i rodziny to za mało, aby pokonać przeszkody lub życiowy impas. Warto wtedy zwrócić się do osoby, która zajmuje się coachingiem i mentoringiem, czyli profesjonalnym wsparciem w rozwoju osobistym i zawodowym.

 Czym się zajmuje coach?

Moda na coaching narodziła się w Stanach Zjednoczonych. Początkowo dotyczyła ona relacji trener-drużyna sportowa, jednak później przeniosła się na inne sfery, w których ludzie chcieli odnieść sukces zawodowy.



 Obecnie coaching jest nowoczesną i efektywną metodą rozwoju osobistego, którą można zastosować do różnych obszarów życia - pracy, związków, realizacji marzeń. Coach motywuje i inspiruje. Pomaga zidentyfikować przeszkody stojące na drodze do celu, a także uaktywnia twój potencjał, abyś osiągnął lepsze rezultaty. Coach zdobywa swoje kwalifikacje na kursach lub studiach podyplomowych, np. w Niepublicznym Ośrodku Edukacyjnym Edu-Jetter.

 Różnica między coachingiem i mentoringiem

Mentoring jest nieco inną formą wsparcia niż coaching i dotyczy głównie rozwoju zawodowego. Mentorem jest osoba z dużym doświadczeniem w danej dziedzinie. Relacja z mentorem jest porównywana do relacji nauczyciel - uczeń lub mistrz - uczeń. Mentor wprowadza swojego mniej doświadczonego podopiecznego w tajniki pracy w danej branży, uczela mu rad, lecz nie narzuca gotowych rozwiązań. Coach natomiast stara się, by jego klient samodzielnie postawił sobie cele (prywatne i zawodowe) i wybrał drogę do ich realizacji.

 Rodzaje coachingu

Obecnie coaching jest dziedziną, która niesie wsparcie w wielu dziedzinach życia, dlatego wyróżnia się różne rodzaje coachingu, między innymi: 

  • Coaching zawodowy - pomaga zrealizować cele zawodowe.

  • Coaching biznesowy - jest nakierowany na rozwój biznesu.

  • Life coaching - pomaga zrealizować prywatne cele.

  • Coaching medyczny - jest polecany pacjentom i personelowi medycznemu.

  • Diet coaching - związany ze zmianą nawyków żywieniowych i odchudzaniem.

     Jak zostać coachem?

    W pierwszej kolejności powinieś zdobyć odpowiednie kwalifikacje, np. w ośrodku Edu-Jetter Niepubliczny ośrodek edukacyjny. Jeśli dysponujesz niezbędą wiedzą i dyplomem, powinieneś zdobyć doświadczenie. Jak? Możesz to zrobić na różne sposoby: wspólne sesje z innymi początkującymi coachami lub bezpłatne sesje dla znajomych twoich znajomych (pamiętaj, że coachingu nie powinieneś udzielać bliskim i innym znanym ci osobom). Jeśli czujesz się pewnie w nowej roli, możesz podbijać rynek. Jednak to jeszcze nie koniec edukacji - praca coacha wymaga ciągłego podnoszenia kwalifikacji, które podniosą jakość twojej pracy.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas