Materiał Partnera Co warto wiedzieć o szkoleniach przeciwpożarowych?

Co warto wiedzieć o szkoleniach przeciwpożarowych?

Wiedza o możliwych zagrożeniach na danym stanowisku pracy jest niezbędna do bezpiecznego wykonywania swoich obowiązków. Czasem wystarczy chwila nieuwagi, aby wydarzył się nieszczęśliwy wypadek lub wybuchł pożar. Aby minimalizować zagrożenia i zwiększyć bezpieczeństwo pracy, pracodawcy są zobowiązani do przeprowadzenia szkoleń BHP i szkoleń przeciwpożarowych.

Co to jest szkolenie ppoż?

Szkolenie przeciwpożarowe to, obok szkolenia bhp, jedno z obowiązkowych szkoleń, które musi przejść pracownik w nowym miejscu pracy. Jego celem jest zdobycie wiedzy o tym, co może powodować pożar, jak się zachowywać, gdy on wybuchnie, jak wezwać pomoc, jak opanować ogień lub jak się od razu ewakuować, a także jak zmniejszyć straty. 

W trakcie szkolenia pracownicy dowiadują się między innymi o tym, gdzie znajdują się wyjścia ewakuacyjne, gaśnice, a także jak rozprzestrzeniają się pożary. Dzięki takiej wiedzy można szybko i skutecznie zareagować w przypadku niebezpieczeństwa, nie wpadając w panikę.

Obowiązek zorganizowania szkoleń ppoż spoczywa na pracodawcy. 

Kto powinien przejść przez szkolenia przeciwpożarowe?

Szkolenie ppoż powinien przejść pracodawca, a także każdy pracownik. Jest ono przeprowadzone przez inspektora lub specjalisty ochrony przeciwpożarowej. 

Rodzaje szkoleń

Ustawa o ochronie przeciwpożarowej wyróżnia trzy rodzaje szkoleń:

  • Wstępne - skierowane do nowych pracowników, aby zapoznać ich z Instrukcją Bezpieczeństwa Pożarowego.
  • Podstawowe - podczas tego szkolenia pracownicy dowiadują się jak korzystać z gaśnicy, jakie zagrożenia pożarowe mogą zaistnieć w danym miejscu pracy i jakie kroki można podjąć, aby im zapobiegać.
  • Specjalistyczne - skierowane do osób, które na co dzień mają kontakt z materiałami łatwopalnymi.

Przepisy przeciwpożarowe w miejscu pracy

W każdym przedsiębiorstwie powinna być Instrukcja Bezpieczeństwa Pożarowego, a każdy pracownik powinien być z nią zaznajomiony. Przepisy wewnętrzne muszą się opierać na powszechnych zasadach BHP.

Kto może wykonać szkolenie ppoż?

Zarówno szkolenia BHP i jak i szkolenia przeciwpożarowe mogą być przeprowadzone wyłącznie przez osoby, które posiadają niezbędną wiedzę i kwalifikacje. Wygodnym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług zewnętrznej firmy, np. Usługi Bhp I P-Poż Robert Sowa. Dzięki temu pracodawca nie musi zatrudniać na stałe specjalisty do takich szkoleń, tylko skorzystać z usług wtedy, gdy trzeba przeprowadzić szkolenie. W ofercie wspomnianej wcześniej firmy są między innymi kursy ppoż, kursy pierwszej pomocy, wykonywanie oceny ryzyka zawodowego, tworzenie dokumentacji powypadkowej, wykonanie instrukcji BHP.

Opracowanie:

Usługi Bhp i P-Poż Robert Sowa

Pułtusk , Kolejowa 3 lok. 204

  • tel. 506 159 209

Podziel się