
Co warto wiedzieć o szkoleniach przeciwpożarowych?
Nauka i edukacjaWiedza o możliwych zagrożeniach na danym stanowisku pracy jest niezbędna do bezpiecznego wykonywania swoich obowiązków. Czasem wystarczy chwila nieuwagi, aby wydarzył się nieszczęśliwy wypadek lub wybuchł pożar. Aby minimalizować zagrożenia i zwiększyć bezpieczeństwo pracy, pracodawcy są zobowiązani do przeprowadzenia szkoleń BHP i szkoleń przeciwpożarowych.
Co to jest szkolenie ppoż?
Szkolenie przeciwpożarowe to, obok szkolenia bhp, jedno z obowiązkowych szkoleń, które musi przejść pracownik w nowym miejscu pracy. Jego celem jest zdobycie wiedzy o tym, co może powodować pożar, jak się zachowywać, gdy on wybuchnie, jak wezwać pomoc, jak opanować ogień lub jak się od razu ewakuować, a także jak zmniejszyć straty.
W trakcie szkolenia pracownicy dowiadują się między innymi o tym, gdzie znajdują się wyjścia ewakuacyjne, gaśnice, a także jak rozprzestrzeniają się pożary. Dzięki takiej wiedzy można szybko i skutecznie zareagować w przypadku niebezpieczeństwa, nie wpadając w panikę.
Obowiązek zorganizowania szkoleń ppoż spoczywa na pracodawcy.
Kto powinien przejść przez szkolenia przeciwpożarowe?
Szkolenie ppoż powinien przejść pracodawca, a także każdy pracownik. Jest ono przeprowadzone przez inspektora lub specjalisty ochrony przeciwpożarowej.
Rodzaje szkoleń
Ustawa o ochronie przeciwpożarowej wyróżnia trzy rodzaje szkoleń:
- Wstępne - skierowane do nowych pracowników, aby zapoznać ich z Instrukcją Bezpieczeństwa Pożarowego.
- Podstawowe - podczas tego szkolenia pracownicy dowiadują się jak korzystać z gaśnicy, jakie zagrożenia pożarowe mogą zaistnieć w danym miejscu pracy i jakie kroki można podjąć, aby im zapobiegać.
- Specjalistyczne - skierowane do osób, które na co dzień mają kontakt z materiałami łatwopalnymi.
Przepisy przeciwpożarowe w miejscu pracy
W każdym przedsiębiorstwie powinna być Instrukcja Bezpieczeństwa Pożarowego, a każdy pracownik powinien być z nią zaznajomiony. Przepisy wewnętrzne muszą się opierać na powszechnych zasadach BHP.