Artykuł sponsorowany 8 różnic między przedszkolem publicznym i niepublicznym

8 różnic między przedszkolem publicznym i niepublicznym

Istnieje wiele niedomówień w aspekcie różnic między przedszkolem publicznym a niepublicznym. Wielu rodziców nie wie, na jakich zasadach przyjmowane są dzieci oraz z czym wiążą się odrębne oferty zajęć dodatkowych w placówkach. Kierując się głównie opiniami w środowisku, dążą do wyboru najlepszego miejsca, niezależnie od wysokości opłat. Warto jednak zastanowić się, skąd wynikają różnice i jak funkcjonują przedszkola prywatne i państwowe.

Różnice w sposobie finansowania placówek, kosztów ponoszonych przez rodzica i wyżywienia

Podstawową różnicą między przedszkolem publicznym i niepublicznym jest podmiot prowadzący. Placówki państwowe podlegają gminie, a prywatne pod osoby fizyczne, firmy, organizacje, fundacje lub stowarzyszenia. Inny jest więc system finansowania. W przedszkolach publicznych bezpłatna jest podstawa programowa, a za pozostałe rozpoczęte godziny rodzic płaci 1 zł. Dzieci realizujące roczne przygotowanie przedszkolne zwolnione są z opłat za pobyt dzięki dofinansowaniu od gminy. Z kolei w przedszkolach niepublicznych ogół kosztów ponoszą rodzice.

Przedszkola państwowe mają swoją własną kuchnię, a prywatne zwykle korzystają z cateringu, przez co posiłki są droższe. Istnieje możliwość dostosowania diety do indywidualnych potrzeb lub alergii dziecka, czego nie oferują przedszkola państwowe.

Aspekty wewnętrzne związane z funkcjonowaniem przedszkoli

W przedszkolach państwowych na jednego nauczyciela przypada 25 dzieci plus aktualnie dwoje uchodźców z Ukrainy. W prywatnych stawia się na kameralne grupy. Takim miejscem jest niepubliczne przedszkole Wielka Przygoda w Gdańsku. Przedszkola państwowe pełnią miesięczny dyżur wakacyjny, przyjmując dzieci spoza placówki, a prywatne pracują cały rok.

Często są lepiej wyposażone i nowoczesne. Mają większą ofertę zajęć dodatkowych, np. prywatne przedszkole słynie z zajęć w ogrodzie.

Różnice w zakresie przyjmowania dzieci do placówki

Przedszkola publiczne w okresie rekrutacyjnym przyjmują dzieci od 2,5 do 6 lat. Placówki prywatne nie mają tego ograniczenia. Przyjmowane są dzieci młodsze, przy czym rekrutacja trwa cały rok szkolny. Ostatnią, ósmą różnicą jest możliwość zapisania dziecka do dowolnej placówki prywatnej, niezależnie od miejsca zamieszkania.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas