Artykuł sponsorowany Złomowanie a ubezpieczenie auta – co warto wiedzieć?

Złomowanie a ubezpieczenie auta – co warto wiedzieć?

Złomowanie samochodu nie należy do zadań trudnych. Pracownicy dobrych stacji demontażu pojazdów zawsze przeprowadzają klientów przez cały proces krok po kroku, przedstawiając listę potrzebnych dokumentów oraz służąc doradztwem. Ono przydaje się między innymi, jeśli chodzi o występowanie do ubezpieczyciela pojazdu o zwrot kosztów polisy. Nie każdy bowiem wie, że po złomowaniu pieniądze należą się ubezpieczającemu, ale to on musi zgłosić się do wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego. Szczegóły przedstawiamy w dalszych częściach artykułu.

Czy po złomowaniu samochodu przysługuje zwrot kosztów polisy?

Zgodnie z zasadą mówiącą o tym, iż nie można pobierać opłat za coś, co nie istnieje, samochód przekazany do kasacji i następnie wyrejestrowany w Wydziale Komunikacyjnym nie może mieć kontynuowanej polisy. W świetle obowiązujących przepisów właściciel ubezpieczonego pojazdu ma prawo do zwrotu kosztów polisy, zarówno OC, jak i też AC.

Warto się o to postarać, ponieważ w wielu przypadkach może to być kwota od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Pamiętać jednak trzeba, że ubezpieczony ma możliwość ubiegania się tylko i wyłącznie o zwrot części opłaconej składki. Nie ma przy tym znaczenia, czy do końca umowy zostało kilka miesięcy, czy też kilka dni.

Co trzeba zrobić, by otrzymać zwrot kosztów polisy?

Wystąpienie do ubezpieczyciela o zwrot kosztów polisy OC, a także AC, jest proste. Wystarczy przygotować krótkie pismo opisujące sprawę wraz z załączonym dokumentem z Wydziału Komunikacyjnego o wyrejestrowaniu pojazdu. Niekiedy towarzystwa ubezpieczeniowe nie proszą o takie potwierdzenie, ponieważ same sprawdzają najważniejsze informacje w bazie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego i Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Sprawę załatwić można zatem albo osobiście w siedzibie firmy, albo też poprzez maila lub kontakt telefoniczny. Niektórzy ubezpieczyciele umożliwiają również zgłoszenie problemu na indywidualnym koncie kierowcy, które zakładane jest przy podpisywaniu umowy o polisę OC.

Czas oczekiwania na zwrot nadpłaconych składek na ogół wynosi od kilku do kilkunastu dni. Ubezpieczyciel powinien uregulować należność w ciągu 14 dni.

Czy złomowany samochód musi być ubezpieczony?

W niektórych przypadkach właściciele wraków stawiają się w stacjach demontażu pojazdów takich jak firma TEDIPOL z Warszawy po długim czasie. Nie każdy jednak wie, że pracownicy auto-kasacji pytają klientów o polisę OC auta, a jeśli tego nie zrobią, to z pewnością ta kwestia będzie poruszona przez urzędnika Wydziału Komunikacyjnego, gdzie bezsprzecznie należy wyrejestrować samochód. Dlaczego jest to tak ważne?

Według obowiązujących przepisów każdy wrak musi posiadać aktualną polisę ubezpieczenia OC. Oznacza to, że w dniu złomowania ubezpieczenie to powinno być ważne, niezależnie od momentu unieruchomienia pojazdu czy czasu jego przekazania do zezłomowania. Brak ubezpieczenia może zaś wiązać się z wysoką karą z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Wynosi ona koło 5000 zł w przypadku samochodów, które nie mają polisy od więcej niż 14 dni.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas