Artykuł sponsorowany Zasada działania autoalarmu

Zasada działania autoalarmu

Posiadacze samochodów na całym świecie chcą zapewnić bezpieczeństwo swoich pojazdów. Chodzi o zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą. Nikogo nie dziwi już, że właściwie każdy samochód posiada jakiś rodzaj alarmu samochodowego, wiele z nich jest też wyposażonych w immobilizery, albo inne zabezpieczenia. Ale jak dokładnie one działają i które są najbardziej skuteczne? W ty artykule spróbujemy porównać kilka systemów przeciwdziałających kradzieży.

Zabezpieczenie samochodu autoalarmem

Kiedyś wystarczał zamek w drzwiach, blokada kierownicy i stacyjka na kluczyk, który miał tylko właściciel auta. Złodzieje samochodów jednak rozpracowali te zabezpieczenia dość szybko i teraz równie dobrze moglibyśmy w ogóle nie zamykać auta i odpalać je na przysłowiowy guzik i niewiele by to zmieniło, jeśli chodzi o uchronienie się przed kradzieżą auta. W dzisiejszych czasach prawdziwe zabezpieczenie auta pojawia się dopiero po sforsowaniu przez złodzieja tych widocznych, zewnętrznych elementów. Zablokowany rozrusznik, brak przepływu paliwa, odcięcie układu zapłonowego, albo komputera sterującego pracą silnika. To są metody sprawiające, że złodziej nie odjedzie z parkingu twoim autem. Skuteczność takiego zabezpieczenia jest jednak determinowana przez montaż autoalarmu, bo od jego jakości wiele zależy. Nie powinien on być umieszczony w łatwo dostępnym miejscu, gdyż wtedy złodziej bardzo łatwo może go zdemontować. Chodzi o to, by moduł autoalarmu ukryty był, najlepiej pod osłoną przykręconą kilkoma opornymi śrubami, na odkręcanie których złodziej po prostu nie będzie miał czasu. Jeśli dodatkowo zastosowane zostaną przewody wyglądające tak jak fabryczne przewody prowadzące do innych elementów silnika, wtedy złodziejowi sporo czasu zajmie samo szukanie gdzie ten alarm właściwie jest.

Elektronika jako ochrona auta przed kradzieżą

W niektórych modelach samochodów do tradycyjnego kluczyka został dodany specjalny identyfikator – transponder, w innych natomiast kluczyk zastąpiono kartą z transponderem. Gdy transponder jest w pobliżu czytnika wmontowanego na przykład w deskę rozdzielczą, zwalniane są blokady i można uruchomić silnik. Autoalarmy montowane w samochodach przez Automar mają za zadanie nie tylko ostrzegać o próbie nieautoryzowanego dostania się do samochodu, lecz przede wszystkim pełnią funkcję immobilizera. Najczęściej polega to na odcięciu dopływu prądu do któregoś z urządzeń niezbędnych do jazdy, na przykład do pompy paliwa. Ponieważ wiele elementów samochodu wymaga zasilania aby działać, na przewodzie, który prowadzi do danego urządzenia umieszcza się moduł alarmu. Gdy auto jest zamknięte, a system alarmowy jest aktywny, zasilanie pozostaje odcięte. Podczas otwierania auta pilotem równocześnie dezaktywujemy alarm, co przywraca zasilanie w obwodzie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas