Materiał Partnera
Zalety korzystania z oryginalnych części zamiennych do samochodów

Zalety korzystania z oryginalnych części zamiennych do samochodów

Nawet bezstłuczkowe, ale wystarczająco długie użytkowanie samochodu prędzej czy później prowadzi do konieczności wymiany którejś z jego części. Możemy zdecydować się na zastąpienie jej oryginalnym elementem wytwarzanym przez producenta danego modelu auta albo na tańszy zamiennik. Bardzo często jednak oszczędność w tym zakresie akurat się nie opłaca.

Wyprodukowaną na potrzeby konkretnego samochodu o konkretnych parametrach oryginalną część zamienną, która na pewno idealnie pasuje, zdecydowanie łatwiej jest zamontować niż zamiennik, w przypadku którego stopień dopasowania może być znacznie niższy. Skraca to więc czas oczekiwania na zakończenie naprawy, a także ogranicza koszty pobytu auta w warsztacie.

Dopasowanie

Przed zakupem zamiennika często też musimy ocenić to, czy będzie pasował, na podstawie wzrokowego porównania z częścią wymagającą wymiany. Nie jest to łatwe, zwłaszcza że niektóre elementy może nawet będą ostatecznie pasować, ale nijak nie przypominają tych oryginalnych z wyglądu. Jeśli natomiast się pomylimy w ocenie – kto zagwarantuje, że będziemy mogli oddać niepasującą, jak się okazało, część i odzyskać zapłaconą zań kwotę?

Gwarancja

Skoro o gwarancji mowa… Bywa, że nawet na nieoryginalne zamienniki udziela się tzw. gwarancji rozruchowej, jest jednak ona znacznie krótsza niż gwarancja, którą daje producent oryginalnych części zamiennych, opatrzonych licznymi certyfikatami i atestami. – Nic w tym zresztą dziwnego, bo zamienniki często wykonane są ze znacznie gorszej jakości materiałów niż części oryginalne – mówi przedstawiciel autoryzowanego dealera ADF Auto z Wrocławia.

Konsekwencje oszczędności

To zaś, obok np. wadliwej instalacji niepasującego w 100 proc. zamiennika, może sprawić, że wymieniany element wkrótce znowu zacznie szwankować. I pół biedy, jeśli trzeba będzie po prostu zapłacić za kolejną naprawę (której koszt może przekroczyć wartość „zaoszczędzonej” dzięki zakupie zamiennika kwoty). Gorzej, gdy w związku z wykorzystaniem kiepskiej jakości zamiennika nasze auto ulegnie nagłej awarii, co będzie niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia podróżujących nim osób.

W przypadku, gdy zachodzi potrzeba wymiany któregoś elementu w samochodzie, warto więc zainwestować w części oryginalne. Dzięki temu zyskamy pewność, że będą one prawidłowo zamontowane i pozostaną sprawne przez długi czas.

Podziel się