Materiał Partnera Zakup auta używanego – jakie części samochodowe należy wymienić?

Zakup auta używanego – jakie części samochodowe należy wymienić?

Samochody u autoryzowanych dealerów związane są z wysokim nakładem finansowym, dlatego też większość kierowców decyduje się na zakup auta używanego. Jednak w przypadku takich pojazdów trzeba liczyć się z kosztem za wymianę zużytych elementów. Które części samochodowe należy wymienić od razu po takiej inwestycji? O czym trzeba pamiętać decydując się na zakup auta używanego?

Wymiana elementów samochodowych

Bezpieczeństwo podczas jazdy w największej mierze zależy od układu hamulcowego. Dlatego też po zakupie używanego samochodu warto sprawdzić, czy będzie potrzebna wymiana klocków hamulcowych, których uszkodzenia najczęściej wynikają ze stylu jazdy. Równie ważnym elementem jest zawieszenie pojazdu. Jednak wymiana części nadwozia i podwozia nie musi być przeprowadzona, jeśli nie ma na nim żadnych uszkodzeń. W używanym aucie należy również wymienić:

  • Filtr paliwa

  • Filtry i płyny eksploatacyjne

  • Olej silnikowy

  • Pasek rozrządu

  • Świece zapłonowe 

Ważną czynnością przy takiej inwestycji jest również geometria kół oraz dokładne czyszczenie części samochodowych. O niektóre elementy można zadbać samodzielnie, jednak w większości przypadków lepiej zajmie się tym mechanik samochodowy. Taki fachowiec przeprowadzi czyszczenie układu paliwowego, przepływomierza, przepustnicy oraz innych podzespołów umieszczonych w aucie.

Wymiana części tylko u sprawdzonego mechanika!

Zanim jednak pojazd trafi do warsztatu, warto dowiedzieć się, czym powinna charakteryzować się dobra mechanika samochodowa. Takie firmy jak Auto-Tłumiki Piotr Bielawski można sprawdzić w Internecie i poznać ich reputację. Można również wybrać się do danego warsztatu i samodzielnie ocenić jego stan. Profesjonalny mechanik samochodowy już przy pierwszych oględzinach stwierdzi, czy będzie potrzebna całkowita naprawa auta, czy wystarczy wymienić poszczególne rzeczy. Poinformuje również o wszystkich kosztach i ewentualnej zmianie terminu odbioru samochodu. Kolejną kwestią jest protokół zdania pojazdu. Jest to zarówno zabezpieczenie dla właściciela auta, jak i dla warsztatu. W takim protokole znajdują się dane pojazdu, właściciela lub firmy oraz informacje na temat stanu samochodu.

Opracowanie:

Auto-Tłumiki Piotr Bielawski

Bydgoszcz , Grunwaldzka 117

Podziel się